Dijital pazarlamada tüketicilerin dijital ayak izi farkındalıkları ile karar verme tarzları arasındaki ilişkinin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi
Examination of the relationship between consumers' digital footprint awareness and their decision-making styles in digital marketing with the structural equality model
  1. Tez No: 808772
  2. Yazar: AHMET TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dijital teknolojilerin internet ile bütünleşmesiyle birlikte farklı konular, farklı kavramlar da gündeme gelmiştir. İnternet kullanan bireyler dijital ortamda yaptığı faaliyetler ile dijital ayak izlerini oluştururlar. Dijital ayak izi sayesinde kişilere dair siyasi görüş, kişilik özellikleri, potansiyel inanışları vb. tahmin edilebilir hale gelmiştir. Bu çalışma bireylerin dijital ayak izi farkındalıklarının internet üzerinden ürün satın alırken karar verme tarzlarında ne seviyede bir etkisinin olduğunu tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Veriler online anket yoluyla toplanmıştır ve analizler SPSS ve AMOS programları ile gerçekleştirilerek sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmanın örnekleminde farklı gruplardan 607 kişiye ulaşılmış ve yapısal eşitlik modeli aşamasında uç değerler çıkarılarak 461 katılımcıdan elde edilen veriler analize tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların internet ortamındaki faaliyetlerinin kendilerini etkileyebileceğinin bilincinde olduğu, kendi istedikleri şekilde kararlar verdikleri, bazı alt boyutlarda cinsiyetler arasında farklılıklar bulunduğu ve genel olarak dijital ayak izi farkındalığı hususunda katılımcıların demografik özellikleri arasında fark olmadığı görülmüştür. Ayrıca demografik değişkenler kapsamında yapılan analizde dijital ayak izi ile bilinçli farkındalık arasında ve dijital ayak izi ile tüketici karar verme tarzlarının bazı alt boyutlarında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The integration of digital technology with the internet has brought up various subjects and concepts. Individuals using the Internet create their digital footprints with their activities in the digital environment. With the help of digital footprint, political views, personality traits, potential beliefs, etc. can be predicted. This study was prepared to determine the level of impact of individuals' digital footprint awareness on their decision-making style when purchasing products online. The data were collected through an online survey and analyzed using SPSS and AMOS programs. The sample of the study included 607 individuals from different groups, and after eliminating outliers at the structural equation model stage, data from 461 participants were analyzed. As a result of the analysis, it was seen that participants were aware that their activities on the internet environment could affect them, they made decisions as they wished, some sub-dimensions had differences between genders, and generally there was no difference in demographic characteristics in terms of digital footprint awareness. Additionally, an analysis of demographic variables showed that there was a relationship between conscious awareness and digital footprint, and some sub-dimensions of consumer decision-making style and digital footprint.