Polikistik over sendromlu hastalarda dsm-ıv-tr'ye göre eşlik eden eksen-ı tanıları ve biyokimyasal ve hormonal parametreler ile öfke, dürtüsellik ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
Dsm-iv axis-i di̇agnosi̇s in patients with polycystic over syndrome and the relationship between biochemical and hormonal parameters and anger, impulsivity, and quality of life
  1. Tez No: 808788
  2. Yazar: ESRA DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: UZMAN ENGİN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmanın birincil amacı PKOS hastalarında eşlik eden psikiyatrik tanıları saptamak ve fiziksel semptomlarla birlikte yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmanın ikincil amacı hastaların hormonal ve biyokimyasal parametreleri ile öfke ve dürtüsellik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Çalışmamıza, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine mayıs 2014 ve aralık 2014 tarihleri arasında başvuran 84 PKOS hastası alınmıştır. Hastalar seçildikten sonra; çalışmacı tarafından hazırlanan sosyodemografık form, DSM -IV'e göre Eksen 1 Psikiyatrik Bozukluk Tanısını Araştırmak Üzere Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-1), Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçeği (SÖÖTÖ), Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 (BDÖ-11), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF-TR) uygulanmıştır. Hastaların vücut kitle indeksileri (VKİ) ve hirsutizm skorları hesaplanmıştır. Bazal kan örnekleri TSH, sT4, DHEAS, PRL, kortizol, FSH, LH, SHBG, östradiol, 17-OHP, total testosteron, insülin ve açlık kan şekeri ölçümü için alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların %31'inde (n=26) en az bir Eksen 1 eş tanısı saptandı. En sık görülen komorbid durum majör depresif bozukluktu (%23,8). Hastaların BDÖ-11 Plan Yapamama puanlan ile FAI (p=0,017), INS (p=0,018) ve IR (p=0,019) arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulundu. BDÖ-11 Dikkatsizlik puanları ile DHEAS seviyeleri arasında istatiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki saptandı (p=0,021). BDÖ-11 Motor puanlan ile FAI (p=0,015) seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki saptandı. BDÖ-11 Toplam puanlan ile DHES (p=0,045), TT (p=0,027), FAI (p=0,006) arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulundu. Hastaların Sürekli Öfke puanlan ile DHEAS (p=0,012), INS (p=0,044) ve IR (p=0,039) seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
VIII. ABSTRACT Objective: The primary objective of this study was to assess the prevalence of psychiatric disorders among patients with polycystic ovary syndrome (PCOS) and examine their effects on quality-of-life with PCOS symptoms. The second objective was to examine the relationship between anger and impulsivity measures and biochemical and hormonal parameters. Method: Our study included 84 patients attending to Sisli Hamidiye Etfal Research and Teaching Hospital Obstetrics and Gynecology outpatient clinics between May 2014 and December 2014. Participants were applied Structured Clinical Interview for DSM-IV (SCID- I) and they were given a sociodemographic form that was prepared by investigator, Barrat impulsivity Scale-11, The State Trait Anger Scale, World Health Organization Quality of Life Instrument. BMIs and hirsutizm scoring of the patients were calculated. The basal blood samples were obtained for the determination of TSH, sT4, DHEAS, PRL, cortisol, FSH, LH, SHBG, estradiol, 17OHP, total testosterone, insulin and blood glucose values. Results: Thirty one percent of ali cases had at least one comorbid axis I disorder. Most common axis I disorder was majör depression (%23,8). A significant positive correlation was found between BIS-11 Non-Planning scores and FAI (p=0,017), INS (p=0,018) and IR (p=0,019). There was a significant positive correlation between B1S-11 Attention scores and DHEAS (p=0,021). There was a significant positive correlation between BIS-11-Motor scores and FAI (p=0,015). And a significant positive correlation of BİS-Total scores with DHES (p=0,045), TT (p=0,027) and FAI (p=0,006) was found.