Exploring the trends, challenges, and opportunities of regulatory technology (RegTech) in the financial industry: A systematic literature review
Finans sektöründe düzenleme teknolojisinin (RegTech) eğilimlerini, zorluklarını ve fırsatlarını keşfetmek: Sistematik literatür incelemesi
  1. Tez No: 808794
  2. Yazar: UFUK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu sistematik literatür incelemesi, düzenleyici teknolojinin (RegTech) finans sektöründe artan önemini keşfederken, araştırmaları ve gelişmeleri sentezleyerek eğilimlerin, zorlukların ve fırsatların kapsamlı ananilizini sunmayı amaçlamaktadır. RegTech, Fintech'in bir alt kategorisi olarak, yapay zeka, makine öğrenimi ve block-chain gibi gelişmiş teknolojileri kullanarak, sektör düzenlemelerine uyum süreçlerini kolaylaştırmayı ve ilişkili maliyetleri azaltmayı hedeflemektedir. 2016 ve 2023 yılları arasında yayınlanan ilgili makaleleri belirlemek için Scopus ve Web of Science verita-banlarında sistemli bir arama yapılmıştır. Titiz bir tarama ve seçim sürecinden sonra, inceleme için 48 makale uygun bulunmuştur. RegTech, finansal sektör için birçok fırsat sunmaktadır. İnceleme, gelişmiş düzenleyici verimlilik, azaltılmış maliyetler ve iyileştirilmiş risk yönetimi potansiyeline dikkat çekmektedir. RegTech'nin benimsen-mesi, finansal katılımı teşvik edebilir ve düzenleyici zorlukları ele almak için daha yenilikçi çözümler sağlayabilir. RegTech'in merkezi olmayan finans (DeFi) gibi yükselen teknolojileri desteklemedeki rolünü keşfetmek ve finansal istikrar ve tüketici koruması üzerindeki etkisini anlamak için daha fazla araştırma önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This systematic literature review explores the growing field of regulatory technology (RegTech) in the financial industry, synthesizing research, and develop-ments to provide a comprehensive understanding of trends, challenges, and opportu-nities. RegTech, a subset of fintech, leverages advanced technologies like artificial intelligence, machine learning, and blockchain to streamline regulatory compliance processes and reduce associated costs. A systematic search was conducted in data-bases, Scopus, and Web of Science, to identify relevant articles published between 2016 and 2023. After a rigorous screening and selection process, 48 articles were deemed eligible for inclusion in the review. RegTech presents numerous opportunities for the financial industry. The review highlights the potential for enhanced regulatory efficiency, reduced costs, and improved risk management. RegTech adoption may foster financial inclusion and pave the way for more innovative solutions to address regulatory challenges. Further research is recommended to explore RegTech's role in supporting emerging technologies, such as decentralized finance (DeFi), and to un-derstand its impact on financial stability and consumer protection.