Integrating sustainable socio-economic development into management systems of cultural world heritage sites: The case of Herculaneum, Italy
Sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınmanın kültürel dünya miras alanlarının yönetim sistemlerine entegre edilmesi: İtalya Herculaneum örneği
- Tez No: 808805
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 554
Özet
Sürdürülebilir kalkınma, modern dünyada miras yönetiminin en baskı yaratan konularından biri haline gelmiştir. Son yıllarda, küreselleşme, iklimdeki değişiklikler, demografik büyüme, artan eşitsizlikler, azalan kaynaklar ve yapılaşma baskısı gibi mirasa yönelik artan tehditler gibi faktörler, kültürel miras sektörünün koruma ve sürdürülebilir kalkınma arasındaki ilişkiye daha fazla odaklanmasına neden olmuştur. Günümüzde, Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşmeye Taraf Devletlerin, sürdürülebilir kalkınma ilkelerini miras koruma ve yönetim sistemlerine entegre etmeleri beklenmektedir. Bu araştırma, bu ilkelerin özellikle gerileme sürecinde olan kentsel alanlardaki kültürel dünya miras alanlarının yönetim sistemlerine nasıl dahil edileceğini sorgulamaktadır. Bu tez, sürdürülebilir kalkınmanın bileşenlerinden,“kapsayıcı ekonomik kalkınma”ve“kapsayıcı sosyal kalkınma”nın gerçekleştirilmesinde kültürel mirasın kullanılmasına odaklanmaktadır. Bu araştırma, özellikle gerileme sürecinde olan kentsel alanlardaki kültürel dünya miras alanlarının yönetim sistemlerinde kullanılması gereken stratejileri, sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınma çerçevesi içinde araştıracaktır. Ayrıca, bu stratejilerin etkinlik düzeyini değerlendirmek için göstergeler belirleyecektir. Bu tez, araştırma yöntemi olarak tek alan çalışması yaklaşımını kullanarak Ercolano'daki Herculaneum Koruma Projesi'ne odaklanmakta ve bu projenin 2001 ile 2020 yılları arasında Ercolano'nun sürdürülebilir sosyo-ekonomik gelişimine ne kadar katkıda bulunduğunu anlamak için projeyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainable development has become one of the most pressing concerns of heritage management in the modern world. In recent years, the factors such as globalisation, changes in climate, demographic growth, growing inequalities, diminishing resources and growing threats to heritage such as development pressure have led the cultural heritage sector to focus more on the relationship between conservation and sustainable development. Today, States Parties to the Convention Concerning the Protection of the World Cultural and Natural Heritage are expected to integrate sustainable development principles into their heritage conservation and management systems. This research questions how to incorporate these principles into the management systems of cultural world heritage sites, particularly the ones in declining urban areas. Among the dimensions of sustainable development, this thesis focuses on utilising cultural heritage in achieving“inclusive economic development”and“inclusive social development”. This research will investigate strategies to be used in the management systems of cultural world heritage sites, particularly the ones in declining urban areas, within a sustainable socio-economic development framework. It will also identify indicators to assess the effectiveness level of these strategies. Using a single-case study approach as a research method, this thesis focuses on the Herculaneum Conservation Project in Ercolano and seeks to assess this project to understand how far it contributed to the sustainable socio-economic development of Ercolano between 2001 and 2020.