Ortalama yarı kararlı anahtar memristör modelinin tungsten tabanlı memristörler için eşiküstü gerilimlerde geçerliliğinin incelenmesi
Investigation of the validity of the mean metastable switch memristor model at above-threshold voltages for tungsten-based memristors
- Tez No: 808806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT MUTLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL KARAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Memristör, son on yılda popüler bir doğrusal olmayan devre elemanı oldu. Tungsten tabanlı Knowm memristörler şu anda piyasada satılmaktadır. Tungsten tabanlı Knowm memristörler literatürde Ortalama Yarı Kararlı Anahtar Memristör Modeli ile modellenmiştir. Ama literatürde bu modelin eşiküstü gerilimlerde geçerliliği henüz incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı eşiküstü gerilimlerde Ortalama Yarı Kararlı Anahtar Memristör Modelinin geçerli olup olmadığını incelemektir. Bu çalışmada, ilk olarak, çeşitli akım ve gerilim kaynakları ile beslenen Tungsten bazlı bir Knowm memristörün deneysel akım ve gerilim dalga şekilleri kaydedilmiştir. Daha sonra elde edilen bu veriler, Tungsten bazlı Knowm memristörün Ortalama Yarı Kararlı Anahtar Memristör Modelinin eşik üstü gerilimlerde geçerli olup olmadığını görmek için incelenmiştir. Bu modelin ölçülen tüm dinamikleri üretemediği gösterilmiştir. Bu çalışmada ayrıca alternatif bir memristör modeli önerilmiş ve deneysel sonuçları kullanarak değerlendirilmiştir ama önerilen modelin de bu sorunları gideremediği görülmüştür. Bu modellerin eksik olduğu özellikler için nedenler verilmiştir. Sonuç olarak daha iyi bir Tungsten bazlı Knowm memristör modeline ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Memristor has become a popular nonlinear circuit element in the last decade. Knowm memristors are already in the market. Tungsten-based Knowm memristors have been modeled with the mean metastable switch memristor model in the literature. However, the validity of this model at above-threshold voltages has not been studied in the literature, yet. The aim of this study is to investigate whether the mean metastable switch memristor model is valid at above-threshold voltages or not. In this study, the experimental current and voltage waveforms of a Tungsten-based Knowm memristor fed by various current and voltage sources are first acquired. Then, the data obtained are examined to see if the mean metastable switch memristor model of the Tungsten-based Knowm memristor is valid at above-threshold voltages. It has been shown that this model fails to produce all the measured dynamics. In this study, an alternative memristor model is also proposed and evaluated using experimental results, but it has been found that the proposed model could not solve these problems either. Reasons have been given for what properties the models lack. As a result, a better Tungsten-based Knowm memristor model is needed.