Kültürel diplomasi bağlamında tarihi Türk televizyon dizilerinin alımlanması: Arnavutluk ve Kosova örneği
Reception analysis of historical Turkish tv series in the context of cultural diplomacy: The case of Albania and Kosovo
  1. Tez No: 808804
  2. Yazar: MUSTAFA OĞUZ YEĞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK MEDİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Uluslararası İlişkiler, Radio and Television, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti'nin Balkanlar'daki kültürel diplomatik etkinliğini, özellikle Arnavutluk ve Kosova'ya odaklanarak anlamlandırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, bu bağlamda çalışma kapsamını genişletmek için farklı etnik kökenlerden bireylerle yapılan anketleri ve derinlemesine görüşmeleri içeren nitel ve nicel yöntemleri birleştirmektedir. Çalışmanın önemli bir bileşeni, tarihi Türk televizyon dizilerinin ilgili bölgelerde izlenmesinin Türk imgesine ve Türkiye'ye yönelik algıları nasıl etkilediğinin incelenmesidir. Çalışmanın çerçevesi, Türkiye'nin kültürel diplomasisine yalnızca kamu güdümlü televizyon kanallarının katılımını değil aynı zamanda özel televizyon kuruluşlarıyla özel sektörün de katılımını içeren kültüralist bir yaklaşımı içermektedir. Bu yaklaşım kültürel diplomasinin Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihi dizilerle yakalamış olduğu çok boyutlu arka planları göstermesi açısından önemlidir. Son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti, kendi kültürel diplomasisini ilerletmek için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yunus Emre Enstitüleri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar gibi kurumlarının yanı sıra Türk televizyon dizi endüstrisini de güçlendirmiştir. Türk televizyon dizileri, Türk kültürel unsurlarının, dilinin ve tarihinin dünyaya tanıtılmasında etkili birer araç haline dönüşmüştür. Bu anlamda tarih temalı Türk dizileri de Türkiye'nin etkin birer kültür elçileri olarak görevlerini sürdürmektedirler. Bu minvalde çalışma Türkiye'nin geçmişten beri kültürel yakınlığa sahip olduğu Balkanlar coğrafyasında bulunan Arnavutluk'taki ve Kosova'daki izleyicileri ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the diplomatic activity of Turkey in Balkans by focusing particularly on Albania and Kosovo. Investigation, in this context, combines the qualitative and quantitative methods including surveys conducted with individuals from different ethnic backgrounds and detailed interviews in order to broaden its scope. A major component of the study is the examination of the impact of the viewing of historical Turkish TV series in the specified regions to the turkish image and perception about Turkey. The framework of the study develops a cultural approach which includes not only the state driven TV channels but also the participation of private tv corporations and private sector to the turkish cultural diplomacy. Such an approach is very significant in terms of indicating the multi dimensional backgrounds that the Republic of Turkey has attained through cultural diplomacy by the utilisation of its historical tv series. In recent years, Turkish Republic has reinforced the Turkish television series industry besides its institutions such as Turkish Cooperation and Coordination Agency (TCCA), Yunus Emre Institutes, Turks abroad and kinship communities in order to improve its cultural diplomacy. Thus, turkish tv series has become efficient instruments in promoting turkish cultural elements, language and history. Historical themed turkish series in this sense keep acting as active cultural ambassadors. Our study in this manner, handles the audiences in Albania and Kosovo in Balkan territory to which Turkey has cultural intimacy from the past.