Moleküler kristallerde kararlı, yarıkararlı ve kararsız durumların incelenmesi
  1. Tez No: 56196
  2. Yazar: MUSTAFA YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
64 ÖZET MOLKÜLER KRİSTALLERİN KARARLI, YARIKARARLI VE KARARSIZ DURUMLARININ İNCELENMESİ Pople-Karasz'ın yönelim serbestlik derecesi ile geliştirdiği moleküler kristallerin erime teorisi üçüncü bir enerji parametresi W“ kullanılarak genişletildi.. W”, diğer enerji parametreleri W ve W 'ya geometrik ortalama kullanılarak bağlandı. Düzen parametrelerinin kararlı, yan kararlı ve kararsız çözümlerini incelemek için iki-örgü modeli, uzun mesafe Q ve yönelim S düzen parametreleri kullanıldı. Termodinamik özellikler en düşük dereceli kümesel değişim metoduyla verildi. Mevcut teoride anahtar parametre v, bir molekülün dönmesi içingereken enerjinin, ötelenmesi için gereken enerjiye oranıdır. Düzen parametreleri Q ve S'nin değişimi, farklı çifttenim oran sabitleri v'nun farklı değerleri için, indirgenmiş sıcaklığın fonksiyonu olarak elde edildi. v0.7176 değerlerinde S ve Q'nün davranışı değişir, önce Q sonra S yok olur.65 « Düzen parametrelerinin kararlı ve yankararlı çözümlerin yanı sıra bir sistemin yankararlı durumda“donma”olayını açıklamada önemli rol oynayan kararsız çözümler de bulundu, tik defa bazı v değerlerinde yeni bir gerçek yankararlı çözüm elde edildi. Sistemin genel davranışını incelemek için iki farklı metot kullanıldı. 1)Serbest enerji yüzeyleri kontur haritaları şeklinde gösterilmesiyle, 2)Detaylı denge şartını uygulayarak elde edilen dinamik denklemlerin çözümü akış diyagramlar şeklinde verilmesiyle. Son olarak iki metotla bulunan sonuçlar karşılaştırılarak metotların avantaj ve dezavantajlar kısaca tartışıldı.6
Özet (Çeviri)
64 ÖZET MOLKÜLER KRİSTALLERİN KARARLI, YARIKARARLI VE KARARSIZ DURUMLARININ İNCELENMESİ Pople-Karasz'ın yönelim serbestlik derecesi ile geliştirdiği moleküler kristallerin erime teorisi üçüncü bir enerji parametresi W“ kullanılarak genişletildi.. W”, diğer enerji parametreleri W ve W 'ya geometrik ortalama kullanılarak bağlandı. Düzen parametrelerinin kararlı, yan kararlı ve kararsız çözümlerini incelemek için iki-örgü modeli, uzun mesafe Q ve yönelim S düzen parametreleri kullanıldı. Termodinamik özellikler en düşük dereceli kümesel değişim metoduyla verildi. Mevcut teoride anahtar parametre v, bir molekülün dönmesi içingereken enerjinin, ötelenmesi için gereken enerjiye oranıdır. Düzen parametreleri Q ve S'nin değişimi, farklı çifttenim oran sabitleri v'nun farklı değerleri için, indirgenmiş sıcaklığın fonksiyonu olarak elde edildi. v0.7176 değerlerinde S ve Q'nün davranışı değişir, önce Q sonra S yok olur.67 Besides the stable and metastable solutions of the order parameters, the unstable solutions were also found which play and an important role to explain how to get a system frozen-in in the metastable state. First, a new real metastable solution was obtained at some v values. Two different methods were used to study more general behavior of the system. 1-Displaying the free energy surfaces in the form of the contour mapping. 2-Solving the dynamic equations, which were constnıcted by introducing the detailed balancing condition directly, by means of the flow diagram. Finally, the results obtained from the both methods were compared, and the advantages and disadvantages of the methods were discussed briefly.