Hareket hastalığında video baş savurma testi, supresyon baş savurma paradigması ve fonksiyonel baş savurma testi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of video head impulse test, suppression HEAD impulse paradigm and functional HEAD impulse test results in motion sickness
  1. Tez No: 808807
  2. Yazar: KÜBRANUR BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCE KİRAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, hareket hastalığına (HH) duyarlı olan ve duyarlı olmayan kişilerde VHIT, SHIMP ve FHIT testleriyle VOR kazancı, doğru cevap yüzdesi ve sakkad parametrelerini objektif olarak ve baş dönmesi engellilik envanteri (BDEE) ve durumluluk-sürekli kaygı envanteri (DSKE) ile baş dönmesi engellilik düzeyi ve durumluk-sürekli kaygı düzeylerini subjektif olarak değerlendirmek ve bu sonuçları iki grup arasında karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 18-65 yaş aralığında, hareket hastalığı haricinde baş dönmesi, dengesizlik şikâyeti olmayan, saf ses işitme eşikleri, timpanometri test sonuçları normal elde edilen 30 kişi deney grubunda; gönüllü olmayı kabul eden, baş dönmesi, dengesizlik şikâyeti ve başka bir sağlık problemi olmayan 30 kişi kontrol grubunda yer almıştır. Katılımcılara VHIT, SHIMP ve FHIT testleri uygulanmıştır. Hareket hastalığı duyarlılık ölçeği'nde (HHDÖ) 0 puan alan sağlıklı kişilerden kontrol grubu oluşturulmuştur. Ayrıca baş dönmesi engellilik envanteri (BDEE) ve durumluk-sürekli kaygı envanteri (DSKE) doldurtulmuştur. Olgu rapor formu (ORF) ile katılımcıların kişisel bilgileri, taşıtta seyahat durumları, hastalık öyküsü ve genel sağlıkları değerlendirilmiştir. Cinsiyet, yaş, VOR kazancı, doğru cevap yüzdesi ve sakkadların amplitüd, tepe hızı, latans parametreleri; baş dönmesi engellilik ve kaygı düzeyleri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizleri SPSS 25 programı ile gerçekleştirilmiştir. Değişkenlerde normal dağılım sağlanmadığı için parametrik olmayan test yöntemlerinden ki-kare (ꭓ2), Mann Whitney Testi ve Kruskal Wallis ile analiz yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin kontrolünde Spearman Sıra Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to objectively evaluate VOR gain, correct answer percentage and saccade parameters with VHIT, SHIMP and FHIT tests in motion sickness (HH) susceptible and non susceptible individuals, and to evaluate the disability level and state-trait anxiety levels subjectively with dizziness handicap inventory (BDEE) and state-trait anxiety inventory (STAI) and to compare these results between the two groups. Materials and Methods: In the study, 30 people between the ages of 18-65, who did not have dizziness or imbalance except for motion sickness, and whose pure tone hearing thresholds and tympanometry test results were normal, were in the experimental group; Thirty people who agreed to volunteer and had no complaints of dizziness, imbalance or any other health problem were included in the control group. VHIT, SHIMP and FHIT tests were applied to the participants. In addition, motion sickness sensitivity scale, dizziness disability inventory (DHI) and state-trait anxiety inventory (STAI) were completed. The case report form was used to assess the participants' personal information, travelling status, disease history and general health. Gender, age, VOR gain, percentage of correct responses, amplitude, peak velocity, latency parameters of saccades, dizziness disability and anxiety levels were statistically evaluated. Data analyses were performed with SPSS 25 software. Since the variables were not normally distributed, nonparametric test methods such as chi-square (ꭓ2), Mann Whitney Test and Kruskal Wallis were used for analyses. Spearman's Rank Correlation Coefficient was used to control the relationships between variables.