Abdurehim Ötkür'ün Kaşgar Gecesi Destanı'nın bağlam sözlüğü (1-4'üncü Bölümler)
The contextual dictionary of Abdurehim Otkur's The Legend of Qashgar Night (Chapters 1,2,3,4)
- Tez No: 808814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Sözcükler iletişimde oldukça önemlidir. Farklı anlamlarda kullanılan sözcükler iletişimi de olumsuz etkilemektedir. Bu bakımdan sözcüklerin cümle içerisinde kullanılan anlamının tespiti için bağlam çalışmaları yapılmaktadır. Türk Edebiyatı Bağlamlı Dizinleri ve İşlevsel Sözlüğü (TEBDİZ) projesi de bağlam çalışmaları açısından alana katkı sağlamaktadır. Yeni Uygur edebiyatında bağlam sözlüğü çalışmalarının azlığı dikkat çekmektedir. Bu sebeple Abdurehim Ötkür'ün Kaşgar Gecesi Destanı'nın 1-4'üncü bölümleri Türk Edebiyatı Bağlamlı Dizinleri ve İşlevsel Sözlüğü (TEBDİZ ) sistemine yüklenmiş, sözcükler eserin yazıldığı dönem dikkate alınarak anlamlandırılmış ve işlevsel bağlam sözlüğü tanık gösterilerek hazırlanmıştır. Çalışmamızın amacı Yeni Uygur Türkçesi'nin kelime zenginliğini ortaya koymak sözlük çalışmalarına katkıda bulunmak ve bundan sonra yapılacak üslup çalışmalarına kaynak oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Words are very important in communication. Words used in different meanings also affect communication negatively. In this regard, context studies are carried out to determine the meaning of words used in sentences. The Turkish Literature Contextual Indexes and Functional Dictionary (TEBDIZ) project also contributes to the field in terms of context studies. The abundance of context dictionary studies in New Uyghur literature draws attention. For this reason, chapters 1-4 of Abdurehim Otkur's The Legend of Qashgar Night have been uploaded to the Turkish Literature Contextual Indexes and Functional Dictionary (TEBDIZ) system, the words have been given meaning by considering the period in which the work was written, and the functional context dictionary has been prepared by showing the tank. The aim of our study is to reveal the vocabulary of New Uyghur Turkish, to contribute to the dictionary studies and to form a basis for the stylistic studies to be done from now on.