Abdurehim Ötkür'ün Kaşgar Gecesi Destanı'nın bağlam sözlüğü (5,6,7 ve 8.bölüm)
The contextual dictionary of Abdurehim Otkur's The Legend of Qashgar Night (Chapters 5, 6, 7 and 8)
- Tez No: 733715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Kelimeler, cümle içerisinde değişik anlamlar barındıracak biçimde kullanılabilir. Bir kelimenin hangi anlamda kullanılmış olduğunu bağlama göre belirleriz. Bu yönü ile bağlam, iletişimde büyük bir önem arz etmektedir. Bir ifade bağlamsal yönden değerlendirilirken, kelimelerin beraberinde cümlelerin de bağlamı ele alınmaktadır. Bağlamları tespit etmek amacıyla bağlam sözlüğü çalışmaları yapılmaktadır. Bu sözlük çalışmalarına TEBDİZ (Türk Edebiyatı Bağlamlı Dizinleri ve İşlevsel Sözlüğü) projesi katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada da Abdurehim Ötkür'ün Kaşgar Gecesi adlı destanının (5,6,7 ve 8. Bölüm) bağlamsal sözlüğü oluşturulmuştur.“Kaşgar Gecesi”destanının (5,6,7 ve 8. Bölüm) Arap harfli özgün metni öncelikle Latin alfabesine transkribe edilmiş ve daha sonra TEBDİZ (Türk Edebiyatı Bağlamlı Dizinleri ve İşlevsel Sözlüğü) sitemine yüklenmiştir. Çalışmanın amacı Abdurehim Ötkür'ün Kaşgar Gecesi adlı destanının (5, 6, 7 ve 8. Bölüm) sözcük varlığını tespit etmek, kelimelerin kullanım sıklığını ortaya koymak, Yeni Uygur sözlüklerine katkı sağlamak ve daha sonra yapılacak dil ve üslup çalışmaları için araştırmacılara kolaylık sağlamaktır. Çalışmamızda Yeni Uygur Edebiyatı'nın önemli şahsiyetlerinden biri olan Abdurehim Ötkür'ün hayatı, edebî kişiliği ve eserlerine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Words can be used in sentences in a manner of has different meanings. The meaning in which a word is used is determined as regards the context. With this aspect, the context has a significant role in the communication. While evaluating an expression contextually, the meaning of the sentences is also discussed together with the meaning of the words. Context dictionary studies are worked to determine the contexts. The TEBDİZ (Turkish Literature Contextual Indexes and Functional Dictionary) project contributes to these dictionary studies. In this study, the contextual dictionary of Abdurehim Ötkür's epic named Kaşgar Night (Chapters 5, 6, 7 and 8) was created. The original text of the epic“Kasgar Night”(Chapters 5, 6, 7 and 8) in Arabic letters was first transcribed into the Latin alphabet and then uploaded to the TEBDİZ system. The aim of the study is to determine the vocabulary of Abdurehim Ötkür's epic called Kaşgar Night (Chapters 5, 6, 7 and 8), to reveal the frequency of use of words, to contribute to Contemporary Uyghur dictionaries and to facilitate the language and style studies in the future for the researchers. In our study, the life, literary personality and works of Abdurehim Ötkür, one of the important personalities of the New Uyghur Literature, are also mentioned.