Investigation of MRNA expression levels of ampa receptor genes in mice exposed to maternal stress
Maternal strese maruz kalmış farelerde ampa reseptör genlerinin mrna ifade düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 808836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZİBAN KORKMAZ BAYRAM, DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Translasyonel Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Neonatal dönemde maruz kalınan stres, yaşam boyu devam eden antisosyal davranışlar ve kişilik bozuklukları gibi psikopatolojik sorunlara yatkınlık oluşturabilmektedir. Amino-3-hydroxy-5-methyl-4-isoxazole propionic asit (AMPA) reseptörleri glutamat ile bağlanarak aktifleşmektedir. Tahmin algoritmalarına göre yüksek skor ile miR-124-3p'nin hedefleri arasında yer alan Gria2-4'e ve Gria1 (hedef olmayan) genleri AMPA reseptörlerinin alt birimlerini kodlamaktadır. miR-124-3p ifade düzeyinin, maternal stresli farelerin plazma ve hipokampusunda arttığını tespit ettiğimiz çalışmadan ilham alarak maternal stres varlığında Gria1-4 genlerinin mRNA düzeylerini hipokampus ve kan örneklerinde araştırmayı amaçladık. Çalışma, kontrol, maternal ayrılık (MS) ve maternal ayrılık ve öngörülemeyen maternal stres (MSUS) gruplarından oluşmaktadır. Postnatal (PND) 1-14 günlerinde MS grubu öngörülemeyen maternal ayrılmaya maruz bırakılırken, MSUS grubuna öngörülemeyen maternal ayrılma ve maternal stres uygulanmıştır (kısıtlama ve zorla yüzme). PND35'de sakrifiye edilen farelerin hipokampus ve kan örneklerinden Fenol-Kloroform tekniği ile total RNA izole edilerek QuantiTect Reverse Transcription Kit ile cDNA sentezlenmiştir. QuantNova SYBR Green PCR Kit kullanılarak Gria1-4 genlerinin mRNA ifade düzeyleri qPCR tekniği ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler GraphPad Prism'de One-Way ANOVA testleri kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Early-life stress may predispose to psychopathological problems such as antisocial behaviours and personality disorders that continue throughout life. Amino-3-hydroxy-5-methyl-4-isoxazole propionic acid (AMPA) receptors are activated by binding with glutamate. According to prediction algorithms, miR-124-3p encodes subunits of Gria2-4 and Gria1 (non-target) AMPA receptors among the targets of miR-124-3p with high scores. We investigated Gria1-4 gene expression in the hippocampus and blood of mice with maternal stress, inspired by our previous research showing raised miR-124-3p levels in these same mice. This study examined control, maternal separation (MS), and maternal separation with unpredictable maternal stress (MSUS). The MS and MSUS groups experienced unpredictable separation from their dams during postnatal days 1-14. The researchers analysed RNA from the hippocampus and blood samples of mice sacrificed on PND35 using qPCR and One-Way ANOVA tests in GraphPad Prism.