Basınç yaralanmalarında aloe vera ve propolisin yara iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of aloe vera and propolis on wound healing in pressure injuries
- Tez No: 808835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TULÜHA AYOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırma, basınç yaralanmalarında, Aloe Vera ve Propolisin yara iyileşmesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla, randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Mart 2021-Mart 2022 tarihleri arasında, İstanbul Haydarpaşa Nunumune Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Anestezi ve Reanimasyon Ünitesi'nde tedavi olmak amacıyla yatan ve araştırma kriterlerini karşılayan 70 hasta (deney grubu=35, kontrol grubu=35) ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında, 'Hasta Tanılama Formu', 'Hastaya Ait Ölçümlerin (Yaşam Bulguları, Laboratuvar Değerleri) İzlem Çizelgesi', 'Braden Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği ve İzlem Çizelgesi', 'Bates-Jensen Yara Değerlendirme Aracı', 'Hastaların Yara İyileşme Sürecinin İzlem Çizelgesi' 'Yaranın İyileşme Durumunun 3D Değerlendirme Sistemi ile İzlem Sonuçları Çizelgesi' kullanıldı. Deney grubundaki hastaların yara pansumanında Aloe Vera ve Propolis kremi içeren steril pansuman uygulandı. Kontrol grubundaki hastalar ise kliniğin rutin yara pansuman uygulamasına bırakıldı. Her iki grupta yara iyileşme süreci 1.,4.,7.,14. ve 21. günlerde izlendi. Araştırmada, sosyodemografik ve sağlık/hastalık öyküsüne ilişkin özellikler açısından grupların homojen olduğu saptandı (p>0,05). Deney grubu hastalarında kontrol grubuna göre Braden alt boyut, toplam ölçek puanları ve izlem günlerinde gruplar arasında fark olmadığı (p>0,05); ancak başlangıç düzeyine göre sadece 4. günde deney grubundaki hastaların Braden puanlarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu bulundu (p=0,015). Araştırma gruplarına göre, Bates-Jensen Yara Değerlendirme Aracı alt boyut ve toplam puanlarına göre 7. günden itibaren Aloe Vera ve Propolis uygulanan deney grubunda yara iyileşmesinin kontrol grubuna göre daha hızlı olduğu ve 21.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a randomized controlled experimental study to determine the effect of Aloe Vera and Propolis on wound healing in pressure injuries. The study was carried out with 70 patients (experimental group=35, control group=35) who were hospitalized for treatment in the Anesthesia and Reanimation Unit of Istanbul Haydarpaşa Nunumune Training and Research Hospital between March 2021 and March 2022 and met the research criteria. In data collection, 'Patient Diagnosis Form', 'Follow-up Chart of Patient's Measurements (Vital Signs, Laboratory Values)', 'Braden Pressure Sore Risk Assessment Scale and Follow-up Chart', 'Bates-Jensen Wound Evaluation Tool', 'Patient's Wound Healing Process Follow-up Chart' '3D Evaluation System of Wound Healing Status and Follow-up Results Chart' were used. Sterile dressing containing Aloe Vera and Propolis cream was applied to the wound dressing of the patients in the experimental group. The patients in the control group were left to the routine wound dressing of the clinic. Wound healing process in both groups was monitored on days 1st, 4th, 7th, 14th and 21st. In the study, it was determined that the groups were homogeneous in terms of sociodemographic and health/disease history characteristics (p>0.05). In the experimental group patients, there was no difference between the groups in Braden sub-dimension, total scale scores and follow-up days compared to the control group (p>0.05); however, Braden scores of the patients in the experimental group were found to be higher than the control group only on the 4th day compared to the baseline level (p=0.015). According to the Bates-Jensen Wound Assessment Tool sub-dimension and total scores, it was found that the wound healing was faster in the experimental group, which was applied Aloe Vera and Propolis from the 7th day, compared to the control group.