Mesane kanserli vakaların tümör PER3 mRNA ifadesi veserum PER3 düzeylerinin araştırılması ve PER3'ünprognostik biyobelirteç olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Investigation of tumor PER3 mRNA expression and serum PER3 levels in bladder cancer patients and evaluation of PER3 as a prognostic biomarker
- Tez No: 980705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURADİYE ACAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNAY DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Mesane kanseri (MK), Mesanenin iç yüzeyindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan tümör sonucudur. Hücresel sirkadiyen ritimlerin oluşumu ve devamı, transkripsiyonel-translasyonel geri bildirim mekanizmaları ile düzenlenmektedir. Sirkadiyen ritimler, çekirdekte CLOCK-BMAL1 ve CRY-PER kompleksleriyle yönetilir ve PER gen ailesi hem hücre döngüsü hem de büyüme ve farklılaşma üzerinde etkilidir. Bu çalışmanın amacı, sirkadiyen ritim genlerinden PER3'ün MK gelişimindeki rolünü ve PER3'ün prognostik biyobelirteç olarak potansiyelini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmaya, MK tanılı hastaların tümör ve tümöre eşlenik sağlıklı mesane dokuları ile sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir. Tümör ve eşlenik sağlıklı mesane dokularında PER3 geninin mRNA ekspresyon seviyeleri RT- qPCR yöntemiyle belirlenmiştir. Ayrıca, tüm hasta ve kontrol katılımcıların serum örneklerinde PER3 protein düzeyleri ELISA ile ölçüldü. Bulgular: PER3 geninin tümör dokusundaki mRNA seviyesi, aynı hastadan alınan eşlenik sağlıklı dokuya göre anlamlı ölçüde düşük bulunmuştur (p=0.003); hasta grubunda PER3 protein düzeyi de anlamlı ölçüde azalmıştır (p=0.008). Klinik parametreler veya hastalığın nüksü ile PER3 ekspresyonu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir (p=0.115). Sonuçlar: PER3 gen ekspresyonundaki azalma, MK tümör biyolojisinde önemli bir değişiklik olarak ortaya çıkmakta ve genin tümör baskılayıcı rolü olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, ekspresyonun klinik parametrelerle ilişkisiz olması, PER3 regülasyonunun karmaşık ve çok faktörlü olduğunu göstermektedir. Bu veriler, PER3'ün MK'nde potansiyel biyobelirteç ve tedavi hedefi olarak araştırılmaya değer olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Bladder cancer (BC) arises from uncontrolled proliferation of cells lining the bladder. Cellular circadian rhythms are regulated by transcriptional-translational feedback mechanisms. Circadian rhythms are governed by nuclear CLOCK-BMAL1 and CRY-PER complexes, with the PER gene family influencing cell cycle, growth, and differentiation. This study aims to evaluate the role of the circadian rhythm gene PER3 in BC development and its potential as a prognostic biomarker. Materials and Methods: The study included tumor and paired healthy bladder tissues from BC patients, along with healthy controls. PER3 mRNA expression levels in tumor and paired healthy bladder tissues were determined using RT-qPCR. Additionally, serum PER3 protein levels were measured via ELISA in all patients and controls. Results: PER3 mRNA levels were significantly lower in tumor tissue compared to paired healthy tissue from the same patient (p=0.003); serum PER3 protein levels were also significantly reduced in patients (p=0.008). No significant correlation was found between PER3 expression and clinical parameters or disease recurrence (p=0.115). Conclusion: Decreased PER3 expression represents a significant alteration in BC tumor biology, suggesting a potential tumor-suppressive role. However, its lack of association with clinical parameters indicates complex, multifactorial PER3 regulation. These findings highlight PER3's value for further investigation as a potential biomarker and therapeutic target in BC.