Endüstriyel tasarım eğitimi ve yaratıcı kültürel süreklilik bakımından iki örnek müzenin değerlendirilmesi: Rahmi M. Koç Müzesi ve TOFAŞ Bursa Anadolu Arabaları Müzesi
Education of industrial design and in point of creative cultural continuity evaluation of two sample museums: Rahmi M. Koç Museum and TOFAŞ Bursa Anatolian Cars Museum
  1. Tez No: 808837
  2. Yazar: DAMLA İNCİ ŞENÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KÜÇÜKERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Müzecilik, Industrial Design, Museology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez içerisinde, müzelerin sahip olduğu kültürel mirası gelecek kuşaklara aktarmak ve bu yolla gelecek kuşakların endüstriyel tasarım mesleğine yönelmelerini sağlamak amacıyla sanayi müzelerinde bulunan ürünleri yeniden tasarlayarak oyunlaştırma süreci, ilkeleri ve sonuçları sunulmaktadır. Ayrıca bu tez, sanayi müzelerinin eğitici amaçla kullanımına yönelik farkındalık oluşturmak için yazılmıştır. Bu amaçla, sanayi ve sanayi tarihi konseptine uygun iki müze örneği olarak Rahmi M. Koç Müzesi ve TOFAŞ Bursa Anadolu Arabaları Müzesi seçilmiştir. Bu müzeler, sahip oldukları önemli endüstriyel, tarihi ve kültürel mirasları, müze ziyaretçilerine yalnızca sergileme yoluyla değil aynı zamanda yaratıcı düşünceye teşvik ederek aktarım yapmalıdır. Diğer yandan bu çalışmada amaçlanan, öncelikle öğrencilerin müzeye eğitim yoluyla katılımını artırmak ve kültürel sürekliliği sağlamaktır. Böylece, müzeye gelen öğrencilerin, müzelerde korunan endüstriyel tasarım örneklerini oyunlaştırma yoluyla yorumlamalarını sağlayarak teknoloji ile tasarım ilişkilerini yoğunlaştırmaktadır ve öğrencileri tasarım eğitimine teşvik etmektedir. Bütün bu nedenlerle, sanayi, teknoloji mirasına ve kültürel kimliğin önemine sahip genç kuşak tasarımcılar yetiştirmek için sanayi müzelerinde bulunan, çocukların dikkatini çeken özel olarak seçilmiş belirli koleksiyonlar oyunlaştırılmıştır. Bu çalışmanın bir başka hedefi de müzelerin, sahip oldukları kültürel miras ve kimlikleri müze ziyaretçilerine, öğrencilere deneyim yoluyla öğrenme imkânı sağlamaktır. Böylece küresel sanayi kültürel bilinci gelecek nesillere aktarılacak ve gelişecektir. Genç kuşağın oyunlaştırılan ürünlerle bire bir etkileşime girebilecekleri, deneyim yoluyla tasarım eğitimi kapsamında, öğrencilerin müze koleksiyonundan verim alarak faydalanacakları varsayılmaktadır. Bu tez, Rahmi M. Koç Müzesi ve TOFAŞ Bursa Anadolu Arabaları Müzesi oyunlaştırma projeleri ile sınırlandırılmıştır. Bu çalışmada vaka analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada, kültürel sürdürülebilirliği oyun üzerinden sağlayan küresel 3 marka ve yerel kültürü koruyan küresel 5 müzenin eğitim programları incelenmiştir. Bahsedilen 5 müzedeki eğitsel oyunlaştırma ve kullanıcı deneyiminin önemine değinilmiştir. Elde edilen bulgulardan yola çıkılarak yerel kültürü koruyan kent ölçeğindeki 2 milli müze olan Rahmi M. Koç Müzesi ve TOFAŞ Bursa Anadolu Arabaları Müzesi için tasarım önerileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the gamification process, principles and results are presented by redesigning the products in the industrial museums in order to transfer the cultural heritage of the museums to the next generations and in this way to enable the next generations to turn to the industrial design profession. In addition, this thesis was written to raise awareness about the educational use of industrial museums. For this purpose, Rahmi M. Koç Museum and TOFAŞ Bursa Anatolian Cars Museum were chosen as two museum examples suitable for the concept of industry and industrial history. These museums should convey their important industrial, historical and cultural heritages to museum visitors not only through exhibition but also by encouraging creative thinking. On the other hand, the aim of this study is primarily to increase the participation of students to the museum through education and to ensure cultural continuity. Thus, it intensifies the relations between technology and design by enabling the students who come to the museum to interpret the industrial design examples preserved in museums through gamification and encourages the students to design education. For all these reasons, certain specially selected collections in industrial museums, which attract the attention of children, have been gamified in order to raise young generation designers who have the industrial, technological heritage and the importance of cultural identity. Another goal of this study is to provide museum visitors and students with the opportunity to learn about the cultural heritage and identities of museums through experience. Thus, the global industrial cultural awareness will be convey on to future generations and will develop. It is assumed that the young generation will be able to interact one-on-one with the gamified products, and that students will benefit from the museum collection by getting efficiency within the scope of design education through experience. This thesis is limited to the gamification projects of Rahmi M. Koç Museum and TOFAŞ Bursa Anatolian Cars Museum. In this context, the case analysis method was used in this study. In the study, the education programs of 3 global brands that provide cultural sustainability through games and 5 global museums that protect local culture were examined. The importance of educational gamification and user experience in the mentioned 5 museums is mentioned. Based on the findings obtained, design proposals have been created for the RMKM. and TBACM, which are two national museums on an urban scale that protect local culture.