Milyonluk resim
Million picture
- Tez No: 808849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK AYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı; metropol yaşamında bireyin zamana karşı olan yarışını ve zaman-mekan etkilerinin sinema diliyle, kısa film aracılığıyla anlatımıdır. Metropol yaşamında bireyin zamanı yönetimi sırasında yaşadığı zorlukları ve yalnızlıkları sinema aracılığıyla seyirciye aktarılacak ve izleyicinin bu konu üzerinde düşünmesi sağlanarak bir anlatı oluşturulacaktır. Yetiş'in metropolde planlı yaşamı ile zamana karşı iş, kariyer ve eğitim noktasında kendini gerçekleştirme çabası; metropol yaşamının zaman ve birey üzerindeki etkilerinin sorgulanmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to explain the individual's race against time in metropolitan life and the effects of time-space through the language of cinema and short films. The difficulties and loneliness of the individual during time management in metropolitan life will be conveyed to the audience through cinema and a narrative will be created by making the audience think about this issue. Yetiş's planned life in the metropolis and his efforts to realize himself in terms of work, career and education against time will enable the effects of metropolitan life on time and the individual to be questioned.