Periodontal yeni ataşman sağlanmasında kök yüzey özelliklerinin önemi
Importance of root surface features on the occunance of periodontal new attachment
  1. Tez No: 27594
  2. Yazar: İLHAN BAŞÇILLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN IŞIMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
DZET Kök yüzey demineralizasyonunun bağ dokusu ataşmanını teşvik ettiği, özellikle demineralize dentin yüzeyinin bağ dokusu ataşmanı için en uygun kök yüzeyi olduğu ileri sürül mektedir. Öte yandan yeni bağ dokusu ataşmanı oluşabilmesi için periodontal ligament kökenli hücrelere ihtiyaç olduğu yolunda önemli deliller ortaya konmuştur. Araştırma altı adet deney köpeği üzerinde gerçekleşti rildi ve bütün köpeklerde, çalışılacak olan toplam 24 diş çevresinde ortodontik lastik rondeller kullanılarak deneysel periodontitis oluşturuldu. Üst çenede toplam 12 diş çekimle rini takiben kök düzeltmesi işlemleri yapıldı. Diş kronları kesilmek suretiyle elde edilen köklere serum fizyolojik ve sitrik asit tatbik edildikten sonra kendi alveoler boşlukla rına replante edildi, üzeri yumuşak dokuyla kapatılarak gömü lü hale getirildi. Alt çenedeki toplam 12 dişte çekimlerini takiben kök düzeltmesi işlemleri yapıldı. Üst çene dişlerinde olduğu gibi komşu iki dişten birine serum fizyolojik diğerine sitrik asit tatbikinden sonra dişler kendi alveoler. boşluklarına replante edildiler. 45 günlük postoperatif iyileşme ve takip döneminden sonra sakrifiye edilen deneklerden blok biyopsiler elde edil di, biyopsiler gruplandırıl di ve histolojik takibe alındı. Bu doku örneklerinden hazırlanan 4-5 mikronluk kesitler hematoksilen ve eozin ile boyanarak ışık mikroskobunda değerlendirildi. - 6D -Sonuç olarak sitrik asitin kök yüzey detnineralizasyonunun, kök düzeltmesi yapılmış yüzeylerde yeni ataşman ve yeni sement oluşturması bakımından ilave bir etkisinin bulunmadığı, rezorbsiyon ve ankiloz olaylarını engelleyemedigi düşünüldü. - 61 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been suggested that root surface demineraliza- tion has promoted connective tissue attachment. Especially, demineralized dentin has been claimed to be the most favour able root surface for connective tissue attachment. Dn the other hand, there has been increasing evidence that for the formation of new connective tissue attachment, periodontal progenitor cells play an essential role. Six experimental dogs were used. Experimental periodon titis was induced by orthodontic elastics around maxillary and mandibular incisor teeth. After attachment loss proceeded to % 5D of root length all teeth mere extracted, and whole of the root surface Lias curretted. Crowns of maxillary incisor teeth were removed and the roots were reimplanted into their sockets and the flaps were sutured over the root, so the roots were submerged. Mandibular incisor teeth were reimplanted without crown resection. Before reimplantation procedures half of the roots were conditioned either by citric acid or sterile saline both for maxillary and mandibular teeth. At h5th. postoperative day, the dogs were removed from the jaws with their surrounding tissues, and prepared for histological observation. Histological observations revealed similar healing features around citric acid and saline treated roots. In both groups connective tissue adaptation and attachment were occured in supracrestal areas. Resorption and ankylosis were common on root surfaces neighboring the alveoler bone. - 62 -As result within the limits of this study no additional Effect of citric acid was determined with regard to obtaining connective tissue attachment and preventing root resorption. - 63 -