Brave New World: The correlation between social Darwinism and Freudian psychoanalysis in the decision-making process of the characters
Cesur Yeni Dünya: Karakterlerin karar verme sürecinde sosyal Darwinizm ve Freudyen psikanaliz ilişkisi
- Tez No: 808865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
İnsanların karar verme süreçlerine etki eden faktörleri belirlemek için bugüne kadar çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu faktörlerin ne olduğu konusunda farklı fikirler ortaya atılmış ve Sosyal Darwinizm ile Freud'un Psikanalitik teorisi bunlar arasında öne çıkan iki kavram olmuştur. Sosyal Darwinizm, insanların karar alma süreçlerinde en önemli unsurun içinde yaşadıkları toplum olduğunu, çünkü toplumun koyduğu kuralların bireyin hayatta kalmasında ve o topluma uyum sağlamasında kilit rol oynadığını iddia eder. Sosyal Darwinizm bu süreci sosyal bilim çatısı altında incelerken, Psikanalitik teori bu karar alma sürecine psikiyatri bilimi altında cevaplar aramış ve insanların karar vermelerindeki en önemli unsurun bilinçaltı olduğunu iddia etmiştir. Bu çalışma, Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünya'sındaki karakterleri ve onların karar verme süreçlerini inceleyerek Sosyal Darwinizm ile Freud'un Psikanalitik teorisi arasında doğrudan bir ilişki kurmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Numerous studies have been done to date to identify the factors affecting people's decision-making processes. Different ideas have been brought forward about what these factors are, and Social Darwinism and Freud's Psychoanalytic theory have become two prominent concepts among them. Social Darwinism contends that the society in which people live is the most important factor in their decision-making processes, because the rules set by the society play a key role in an individual's survival in an adaptation to that particular society. While Social Darwinism examined this process under the dome of social science, Psychoanalytic theory sought answers for this decision-making process under the science of psychiatry and claimed that the most important factor in people's decision-making was the subconscious. This study aims to establish a direct correlation between Social Darwinism and Freud's Psychoanalytic theory through the analysis of the characters and their decision-making processes in Aldous Huxley's Brave New World.