Sınır duvarlarının postyapısalcılık bağlamında analizi: ABD-Meksika sınır duvarı örneği
Analysis of border walls in the context of poststructuralism: The case of the US-Mexico border wall
  1. Tez No: 808866
  2. Yazar: OĞUZ ERENGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN OYAN ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Soğuk Savaş dönemi boyunca ayırma, yasaklama ve bölme metaforları ile özdeşleşmiş olan“Sınır Duvarları”, Berlin Duvarı'nın yıkılması, Sovyetler Birliği'nin dağılması, Blok sisteminin sona ermesi ve küreselleşme dalgasının hızlanması ile uluslararası toplumun bilincinde geçmişe ait kalıntılar veya tarih sahnesine tekrar çıkmayacak yapılar olarak şekillenmişlerdir. Bununla birlikte, duvarlarla ilgili iyimser varsayımlar, uluslararası siyasetin gerçekliği ile uyuşmamış ve dünya çapında inşa edilen sınır duvarları sayısı son otuz yılda sürekli bir şekilde artmıştır. Bu tez çalışmasının temel hareket noktası, duvarların küresel ölçekte artan sayıları, genişleyen coğrafi kapsam ve kullanım alanları ile nasıl siyasi söylemlere araçsal olarak eklemlendiklerini postyapısalcı bir çerçeveden Uluslararası İlişkiler disiplini içerisinde incelemektir. Dolayısı ile çalışma; Sınır duvarlarının inşasının devletlerin öne sürdüğü sebeplerden çok daha karmaşık ilişkiler içerdiğini ve ontolojik anlamda bir duvardan çok daha fazlasını ifade ettiğini açıklamaya çalışmıştır. Buradan hareketle dünyanın farklı bölgelerinde ve farklı zaman dilimlerinde inşa edilmiş örnek duvarlar ele alınarak; bu duvarların ayrı ayrı ve ortak olarak oluşturduğu ilişkiler incelenmiş, sınır duvarlarının sadece fiziki bir duvardan ibaret olmadığı, aksine çok daha karmaşık ve kapsamlı bir duvar siyasetinin ürünü oldukları ileri sürülmüştür. Örnek olarak ele alınan duvarlar üzerinden ulaşılan bilgiler ve bulgular, özellikle Donald Trump'ın ABD başkanlığına aday olmasıyla birlikte popülerleşen ve güncel bir örnek olan ABD-Meksika sınır duvarı üzerinde pratik olarak uygulanmaya ve analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ''Border Walls,'' which were identified with the metaphors of separation, prohibition, and division during the Cold War period, were shaped as the remains of the past or structures that would not reappear in the consciousness of the international community with the fall of the Berlin Wall, the dissolution of the Soviet Union, the end of the bloc system, and the acceleration of globalization. However, optimistic assumptions about walls have not aligned with the reality of international politics, and the number of border walls being built worldwide has steadily increased over the past three decades. The main point of departure of this thesis was to examine the increasing number of walls on a global scale, their expanding geographical scope and areas of use, and how they are instrumentally integrated into political discourses within the discipline of international relations from a poststructuralist framework. This thesis sought to explain how the construction of border walls involves more complex relationships than the reasons put forward by states, and that it means significantly more than a wall in the ontological sense. From this perspective, by considering the examplary walls built in different parts of the world and different time periods, the relations formed by these walls were examined separately and jointly, and it was argued that the border walls were not only a physical wall but also the product of a much more complex and comprehensive wall policy. The information and findings obtained through the example walls were applied to and analyzed practically for the US-Mexico border wall, which has become a popular current example, especially given Donald Trump's candidacy fort he US presidency.