Modeling and advanced control of stand-alone hybrid multi-source renewable energy system
Bağımsız hibrit çok kaynaklı yenilenebilir enerji sisteminin modellemesi ve gelişmiş kontrolü
- Tez No: 808864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fotovoltaik enerji şu anda tüm dünyada önemli bir büyüme yaşıyor. Güneş radyasyonunu elektrik enerjisine dönüştürdüğü için sürekli ve çevre dostu yapısı nedeniyle hayati bir kaynak gibi görünmektedir. Sürekli enerji kullanılabilirliğini sağlamak için depolamalı bir fotovoltaik yönetim dizisinin incelenmesi, bu çalışmanın odak noktasıdır. P&O ve ANN tipi MPPT ile düzenlenen bir DC/DC boost dönüştürücü, PV sisteminin maksimum verimlilikte çalışmasını sağlar. Operasyonu ve depolamayı optimize etmek için enerji yönetimi stratejileri önerilecektir. Simülasyon sonuçları, sistem doğrulama aracı olarak kullanılır.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic energy is currently undergoing significant growth all around the world. It appears to be a vital source because of its sustainable and environmentally friendly nature, as it converts solar radiation into electrical energy. The study of a photovoltaic management string with storage to ensure continuous energy availability is the focus of this work. A DC/DC boost converter regulated with MPPT of type P&O and ANN ensures that the PV system functions at maximum efficiency. To optimize the operation and storage, energy management strategies will be proposed. The simulation results are used as a means of system validation.