İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Arapça dersine karşı tutumları
Attitudes towards Arabic language course of Imam Hatip High School students
  1. Tez No: 808868
  2. Yazar: GÖZE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı Ankara'daki İmam Hatip Liselerinde öğrenim gören öğrencilerin Arapça dersine karşı tutumlarını ölçmektir. Öğrenci tutumları; cinsiyet, öğrenim gördükleri sınıf, öğrenim gördükleri okul ve Arapça öğrenme amaçları ölçütlerine göre değerlendirilecektir. Uygulamamızda, geçerliliği ve güvenirliği kanıtlanmış“İngilizce Duyuşsal Alan Tutum Ölçeği”kullanılacaktır. Ölçekteki İngilizce tutum maddeleri Arapçaya uyarlanmıştır. Çalışmamızda, tutum ölçümü uygulamalarında kullanışlılığı ve güvenirliği bakımından en çok tercih edilen ölçek tipi olan“Likert Tipi Ölçek”ten istifade edilmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini Ankara Mamak Anadolu İmam Hatip Lisesi, Keçiören Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde öğrenim gören 10., 11. ve 12. sınıftan öğrencileri oluşturmaktadır. Uygulamaya 200 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın problemine ilişkin veriler, kişisel bilgiler anketi ve Arapça Tutum maddeleri ile elde edilmiştir. Araştırma verileri SPSS 22.0 bilgisayar paket programında çözümlenmiştir. ANOVA, t testi, Bonferonni testi gibi teknikler kullanılmıştır. Çalışmamızın çözümleme sonucuna göre; öğrencilerin Arapça dersine yönelik tutumları ile cinsiyetleri arasında bilişsel boyutta anlamlı bir ilişki vardır. Kız öğrencilerin Arapça dersine yönelik bilişsel boyuttaki tutum düzeyleri erkek öğrencilere göre daha yüksek bulunmuştur. Öğrencilerin öğrenim gördükleri okul ile Arapça dersine ilişkin tutumları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak da az da olsa Keçiören İmam Hatip Lisesinin oranlarında bir fark olduğu söylenebilir. Öğrencilerin öğrenim gördükleri sınıf ile Arapça dersi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 10. Sınıf öğrencilerinin diğer sınıflara oranla daha olumlu tutum sergiledikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to measure the attitudes of students studying at Imam Hatip High Schools in Ankara towards Arabic lessons. Student attitudes; will be evaluated according to the criteria of gender, the class they are studying, the school they are studying, and their Arabic learning objectives. Our application will use the“English Affective Domain Attitude Scale”with proven validity and reliability. The English attitude items in the scale were adapted to Arabic. Our study used the“Likert Type Scale,”the most preferred scale type in terms of its usefulness and reliability in attitude measurement applications. The study population of research consists of 10th, 11th, and 12th-grade students studying at Ankara Mamak Anatolian Imam Hatip High School, Keçiören Fatih Anatolian Imam Hatip High School, and Tevfik Ileri Anatolian Imam Hatip High School. Two hundred students participated in the application. The data related to the research problem were obtained with the personal information questionnaire and the Arabic Attitude items. Research data were analyzed in SPSS 22.0 computer package program. Techniques such as Anavo, t-test, and Bonferonni test were used. According to the analysis result of our study, there is a significant cognitive relationship between students' attitudes towards the Arabic lesson and their gender. Female students' cognitive level of attitudes toward Arabic lessons was higher than male students. There was no significant difference between students' attitudes towards the school they studied and the Arabic course. However, it can be said that there is a slight difference in the rates of Keçiören Imam Hatip High School. A significant relationship was found between the class in which the students studied and the Arabic course. It has been observed that 10th-grade students have more positive attitudes than other classes.