Şirket değerinin marka değeri yaklaşımıyla belirlenmesi, muhasebeleştirilmesi ve finansal raporlarda sunumu: BISTBANKA endeksinde yer alan şirketler üzerinde bir araştırma
Determination of company value by brand value approach and its recognition and presentation in financial statements: A research on companies within BISTBANKA index
- Tez No: 808870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SELDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Marka değeri yaklaşımıyla hesaplanan şirket değeri, yönetim açısından finansal bir maddi olmayan duran varlık, tüketici açısından ise müşteri odaklı bir kavram olarak görülmektedir. Marka değeri temelinde hesaplanan şirket değeri, hissedarlar, potansiyel yatırımcılar, yöneticiler ve finans kuruluşları gibi işletme paydaşlarının karar süreçlerinde, işletmenin gelecekteki başarısı ve planlaması için önemli bir performans değişkeni olarak görülmektedir. İşletmelerin şirket değerlemesi yapması, şirket değeri belirlemesi dışında pazarlama stratejileri ve politikalarının oluşturulmasına olumlu katkı sağlamaktadır. Şirket değerlemesinin önemli hale gelmesi ile birlikte şirket değerlemesi yapılması gündeme gelmiştir. Bu çalışmada şirket değeri, marka değerleme yaklaşımı ile hesaplanmıştır. Kurumsal yönetim ve sürdürülebilirlik gibi kavramlar Türk Ticaret Kanunu'nda ve Sermaye Piyasası Kanunu'nda 2012 yılındaki yenilikten sonra yer almıştır. İşletmelerin rekabet ortamlarındaki avantajlarının sadece finansal avantajlara bağlı olmadığı düşünülerek marka değeri ve şirket değeri kavramlarının araştırılması gerektiği düşünülmüştür. Bu çalışmanın uygulama kısmında, sıklıkla kullanılmayan Sermaye Piyasalarını Esas Alan Marka Değerleme Yöntemi kullanılarak, BISTBANKA endeksinde yer alan belirli şirketler üzerinde marka değeri yaklaşımıyla şirket değeri hesaplanması yapılmıştır. Yöntem içerisinde yer alan“piyasa değeri”değişkeni hesaplamasına yenilik getirilerek, iki parça şeklinde borsaya bağlı ve borsaya bağlı olmayan kısım şeklinde hesaplama yapılmıştır. Getirilen bu yenilikle birlikte yöntem daha fazla firmaya uygun hale gelmiştir ve şirket değerleme yöntemi olarak kullanılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Company value, calculated by brand equity approach, is seen as a financial intangible asset for management and as a customer-oriented concept for consumers. Company value, calculated via brand value, is an important performance variable for future success and business planning in decision processes of business stakeholders such as shareholders, potential investors, managers and financial institutions. Company valuation contributes positively to creation of marketing strategies and policies, apart from determining company value. With the company valuation becoming important, it has come to the fore. In this study, company value was calculated by brand valuation approach. Concepts such as corporate governance and sustainability took place in the Turkish Commercial Code and the Capital Market Law after the reform in 2012. Considering that the advantages of businesses in competitive environments do not depend only on financial advantages, it is thought that the concepts of brand value and company value should be investigated. In the application part of this study, using the Brand Valuation Method Based on Capital Markets, which is not used frequently, the company value is calculated by brand value approach on certain companies in the BISTBANKA index. By bringing innovation to the calculation of the“market value”variable in the method, the calculation was made in two parts as the part connected to the exchange and the part not connected to the exchange. With this innovation, the method has become suitable for more companies and it has been suggested that it can be used as a company valuation method.