Estetik ve kozmetik amaçlı girişimler ve medikal uygulamalara bağlı tıbbi uygulamahatası iddiası olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of alleged malpractice due toaesthetic and cosmetic interventions and medical applications
  1. Tez No: 808899
  2. Yazar: BEDİRHAN SEZER ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT NACİ GÜNDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adalet Bakanlığı
  10. Enstitü: Adli Tıp Kurumu
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gelişen teknolojiler doğrultusunda estetik ve kozmetik grişimlerde yeni teknikler gelişmesi sebebiyle, girişim miktarında ve talebinde artış izlenmektedir. Buna bağlı olarak son yıllarda tıbbi uygulama hatası iddialarında belirgin artış olduğu görülmüştür. Tez konusunun seçilmesinde başlıca amaç 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu'nun konuyla ilgili yaklaşımı, girişim ve uygulamaların gerçekleştiği yerlerin, lezyonların ve uygulayan kişilerin niteliklerinin saptanmasıdır. Çalışmamızda Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu'nca 2007-2011 yılları arasında görüş bildirilen estetik ve kozmetik girişimler ile ilgili tıbbi uygulama hatası iddiası bulunan 134 olgu incelenmiştir. Olguların 38'i erkek, 96'sı kadın, yaş ortalaması ise 40 idi. Olguların büyük çoğunluğuna Özel Hastanelerde girişim uygulanmıştı (%47). Olguların 29'una (%22) kusur verilmiş olup, 17'si (%12) hakkında çeşitli sebeplerle görüş bildirilememişti. Kusur bulunan gruptaki girişim bölgesi çoklu olanlar kusur bulunmayan gruptan istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek saptanmıştır. Kusur bulunan grubun yaş ortalaması kusur bulunmayan gruptan istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük saptanmıştır. Olguların %13'ünde kusur varlığı açısından herhangi bir görüş bildirilememiş olup bunun sebebinin kayıtların tutulmasında ve muhafaza edilmesindeki eksiklikler olduğu saptanmıştır. Olguların %70'i kadın, %30'u erkek olup, kadın olguların %22'sinde erkek olguların %31'inde kusur saptanmıştır. Çalışmamızda kusur saptanan olguların (27), kusur saptanmayan olgulara (35) göre daha genç yaşlarda olduğu ve birden fazla bölgeye girişim uygulanan olgularda kusur varlığının anlamlı şekilde yüksek olduğunu saptadık. Bunun sağlık ve güzellikteki beklentilerin kadınlarda ve genç yaşlarda fazla olması ve daha çok dava konusu etmelerinden ortaya çıktığı düşüncesindeyiz. Şikayete konu kurum bakımından her ne kadar istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmasa da olguların çoğunun özel hastane ve özel merkezlerden geldiği dikkat çekmektedir. Bunun nedenlerinin tespit edilebilmesi için bu konuda daha kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Technological developments resulted in significant improvements in cosmetic and aesthetic surgery variability which causes increase at demand and expenses for cosmetic surgeries. Concordantly medical malpractice claims increased as well in recent years. Evaluation the 3rd Board of the Council's approach to the cases, qualification of the applicators, procedures and the lesions is the main cause for determining subject of the thesis. 134 cases referred to the Council of Forensic Medicine with the claim of malpractice which related aesthetic and cosmetic procedures between the years 2007‐2011 are included in our study. 38 of the cases were male, 96 were female and the mean age was 40. The vast majority of the cases were treated in Private Hospitals. (47%). Presence of medical malpractice was concluded in 29 cases (22%), whereas %12 of the cases (n=17) remained inconclusive for various reasons. Among the cases which have been applied cosmetic procedure more than one body zone, the ratio of been concluded as“malpractice positive”were significantly higher than the“malpractice negative”group. Mean age of the group“malpractice positive”was significantly lower than the group“malpractice negative”. In 13% of the cases about the issue presence of medical malpractice undeclared, reason for this, is determined as the lack of keeping and preserving records. 70% of the cases are male and the 30% of the cases are female, in 22% of female cases and 31% of the male cases, medical malpractice determined. In our study we found mean age of cases that end up with determination of medical malpractice (27) is younger than the group that no medical malpractice (35) was determined. Presence of malpractice detected is higher in the cases that involve intervention of more than one area. In conclusion, we believe the reason of this situation is that the expectation of health and beauty is more in young and female popoulation and thus they make it a matter of subject. Despite there are no significant differences, it has been determined that most of the cases have been applied cosmetic procedure in private hospitals. We believe that, it will be needed to do more comprehensive study to determine the causes of this situation.