İri memelerde superomediyal pediküllü meme küçültme yaklaşımı ve tekniğin güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Superomedial pedicle breast reduction approach for giant breasts and evaluation of the reliability of the technique
  1. Tez No: 702618
  2. Yazar: ALİ TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Meme küçültme ameliyatı, en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Hastalar hem kozmetik amaçlı olarak hem de iri meme yapısının boyun ve sırt ağrılarına yol açması sebebiyle müracat ederler. Meme küçültme ameliyatını gerçekleştirmek için birçok farklı teknik mevcuttur. Genellikle iri memelerde inferior pediküllü teknik ve serbest meme ucu tekniği tercih edilmektedir. Biz bu çalışmada iri memeler için süperomedyal pediküllü meme küçültme tekniğini kullandık. İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik,Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Kliniği'nde 2012-2021 yılları arasında yaş aralığı 20-60 (yıl) olan 51 hastamızda iri meme (her bir memeden en az 1000gr doku çıkardığımız) için küçültme ameliyatı gerçekleştirdik. Hastaların preop ve post op 2. haftada ve 6. ayda fotoğraflarını çektik. Her hastamızı rutin olarak bir gece servisimizde takip ettik. Hastalara intraoperatif ve post operatif antibiyotik, ağrı kesici tedavi uyguladık. Komplikasyon ve meme şeklini değerlendirmek açısından hastaları post op 5. günde, 14. günde, 1. ayda ve 6. ayda polikliniğimize kontrole çağırarak takip ettik. Memesinde komplikasyon gördüğümüz hastalarla memesinde komplikasyon görmediğimiz hastaları demografik veriler, çıkarılan doku miktarı, sternal çentik-meme ucu uzunluğu açısından kıyasladık. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) Statistical Software (Utah, USA) programı kullandık. İki hastamızda tek memede cerrahi gerektiren hematom gördük. Hastalarımızda en sık gördüğümüz komplikasyon her üç flebin birleştiği bölgede yara iyileşme problemi oldu. Bu çalışmada iri memeler için bugüne kadar uyguladığımız süperomedyal pediküllü meme küçültme tekniği ile düşük komplikasyonlu sonuçlar elde ettik.
Özet (Çeviri)
Reducing mammoplasty is one of the most preferred aesthetic surgeries. Patients usually apply to plastic surgeons due to aesthetic concerns as well as pain on the neck and on the back caused by big and heavy nature of their breasts. There are lots of technics of reducing mammoplasty. Generally, for reducing giant breasts, inferior pedicle technic and free nipple technics are commonly chosen. In this research we have chosen superomedial pedicle technic. Between 2012-2021, in Medipol University Medical Faculty department of Plastic and Reconstructive surgery, we made a retrospective resarch, including 51 patients between ages 20-60 from whom we excised minimum 1000 gr for each breast. We took photos of every patient before the surgery, 2 weeks and 6 months respectively after the surgery. Routinly we observed every patient generally 1 night in our clinic. We applied antibiotics and painkillers to our patients during and after the surgery. We called our patients 5 days, 14 days, 6 months respecitvely after the surgery to our clinic in order to check the shape of the breast and possible complications. We compared the breasts of the patients without any complication and the breasts of the patients with complication after the surgery. We also compared these two groups concerning demografical data, weight of the excised tissue, distance between sternal notch and nipple. NCSS (Number Cruncher Statistical System) Statistical Software (Utah, USA) was used for statistical analysis. As major complication we saw 2 major hematomas that needed surgery on 2 different patients. But most commonly we saw wound healing problems especially on the junction point of three flaps (T-skar region). We didnt see any complete areola necrosis. In this research, by using superomedial pedicle breast reduction technic for giant breasts, we obtained low complication results.