Vokal kord paralizlerinde tiroplasti implantı'nin tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of thyroplasty implant for vocal cord paralysis
  1. Tez No: 488107
  2. Yazar: FATİH ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM BÜLENT ÜSTÜNDAĞ, YRD. DOÇ. DR. RAŞİT CEVİZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Medializasyon tiroplasti yaklaşımı, fonasyonun meydana gelmesi sırasında glottal kapağın tam olarak kapanmaması sebebiyle vokal kord paralizisi için uygulanmaktadır. Medializasyon yaklaşımından önce şiddetli dispne vakalarında acil ve pratik çözüm olarak, solunum yolunu korumak ve laringeal mukozanın düzelmesini beklemek için geçici trakeotomi uygulanmaktaydı. Trakeotomi dispneyi ortadan kaldıran en efektif yöntemtir. Fakat neden olduğu kozmetik etki ve yaşam kalitesini düşürmesi nedeniyle uzun dönemde cerrahi yaklaşım olarak tercih edilmemektedir. Bu nedenle solunumu rahatlatmak amacıyla geçici olarak trakeotomi ilk basamak tedavisi olarak uygulabilmektedir. Oysaki vokal kord paralizi tedavisinde esas hedef; hastayı cerrahi girişim ile trakeotomiden kurtarmak ve dispne sorununu kalıcı bir şekilde çözmek olmalıdır. Bu amaçla trakeotomiye alternatif olarak eksternal yaklaşımla aritenoid, vokal kord ve ventriküler bandın posterior bölümlerine uygulanan ve glottik mesafede açıklık oluşturmayı amaçlayan laringeal hava yolunu genişletme prosedürleri tercih edilmiştir. Bu prosüdürlere uygun olarak; cerrahi medializasyon teknikleri ile uygulanan tiroplasti I ameliyatında kullanılan biyomalzemeler bu tez çalışmasında yer verilmiştir. 6-12 aylık izlem süresi sonrasında düzelme gözlenmeyen vokal kord vakalarında medializasyon uygulanmaktadır. Larinks posterior komissürde geniş bir açıklık mevcut ise tek başına enjeksiyon teknikleri yeterli olmayabilir, bu durumda cerrahi medializasyon girişimleri önerilmektedir. Krikoaritenoid eklem fiksasyonu daha önce opera edilen intrakordal enjeksiyona rağmen, medializasyonun yetersiz kaldığı durumlarda da uygulanabilir. Cerrahi medializasyon teknikleri tek başına ya da intrakordal enjeksiyonlarla beraber uygulanabilmektedirler. Medializasyon tekniği, larinks çatı cerrahisidir. Isshiki geliştirdiği Tip-I tiroplasti yönteminde, tiroid kartilaj lateral laminasına bir pencere açmış, buradan paralitik kordu medialize ederek bir silastik blok yerleştirmiştir. Bu teknikte paralitik taraftaki paraglottik dokular orta hatta getirilerek karşı kord ile temas sağlanmıştır. Vokal kord paralizilerinde uygulanan medializasyon laringoplasti tekniği ses kalitesindeki iyileşme durumu enjeksiyon laringoplastiden daha iyidir. Tip-I cerrahisinde uygulanan implantların, zaman içinde boyutları korunarak biyolojik ve kimyasal olarak statik oldukları için degrede olmazlar. Paraglottik boşlukta kalıcı vokal mukoza yapısı fibrozise oluşturabilir ancak enjeksiyon materyaline göre daha kolay çıkarılabilir. Bu tez çalışmasında temel amaç; tasarlanılan yeni nesil implant sistemi modeli ile hasta vokal kordun gerginliği ayarlanarak hastaya yeniden ses fonksiyonu kazandırmaktır. Daha önce kullanılan biyomalzemeler, hasta vokale statik bir yapı sunarken, baston görevi görerek kaybedilen ses estetiğine kalıcı ve yenilikçi bir çözüm üretememişlerdir. Yeni nesil implant sistemi modeli, cıvata sistemi mafsalları ile vokal kordlara açı aldırıp kordları gererek kaybedilen estetik fonksiyonları daha yenilikçi ve daha kalıcı bir seçenek sunmaktadır. Bu sistem dinamik olup, tüm hastaların tercihi haline gelecektir.
Özet (Çeviri)
The medialization thyroplasty approach is used for vocal cord paralysis due to the fact that the glottal cover is not completely closed during phonation. Before the medialization approach, temporary tracheotomy was performed as an urgent and practical solution in severe dyspnea cases, to protect the respiratory tract and to wait for correction of the laryngeal mucosa. Tracheotomy is the most effective method of removing the dyspnoea. However, because of the cosmetic effect and the lower quality of life, it is not preferred as a long term surgical approach. For this reason, tracheotomy can be applied as a first-line treatment temporarily to relieve respiration. The main target in vocal cord paralysis therapy, however, Rescuing the patient from the tracheotomy with surgical intervention and resolving the dyspnea problem permanently. For this purpose, laryngeal airway dilatation procedures, which are applied to the arytenoid, vocal cord, and posterior sections of the ventricular band with an external approach as an alternative to tracheotomy, have been preferred to create an opening in the glottic distance. In accordance with these procedures, Biomaterials used in surgery for thyroplasty I applied with surgical medialization techniques are included in this thesis study. Medialisation is performed in vocal cord cases where no improvement is observed after 6-12 months of follow-up. If the larynx has a wide opening in the posterior commissure, injection techniques alone may not suffice, and surgical medialization procedures are recommended. Cricoaritenoid joint fixation can also be performed in cases where medialization is inadequate despite intracordal injection, which was previously operated. Surgical medialization techniques can be applied alone or with intracordal injections. The medialisation technique is the larynx roof surgeon. In Ishiki's Type-I tiroplasty method, a window was opened in the lateral laminar thyroid cartilage, from where it was paralitic and medialized to place a silicone block. In this technique, the parallels on the paralytic side are brought into contact with the opposite cord. The medialization laryngoplasty technique applied in the vocal cord paralysis is better than the injected laryngoplasty in improving the sound quality. Implants applied in Type-I surgeon do not change because they are biologically and chemically static with preserved dimensions over time. The permanent vocal mucosa structure in the paraglottic space may cause fibrosis but can be removed more easily than the injection material. The main purpose of this thesis is; With the new generation implant system model designed, the patient can adjust the tension of the vocal cord to give the patient voice function again. Previously used biomaterials have been unable to produce a permanent and innovative solution to the loss of sound aesthetic by serving as a cane while presenting a static structure to the patient vocal. The new generation of implant system offers a more innovative and more permanent alternative to the aesthetic functions of the bolt system articulated with the angle of the vocal cords and lengthening of the cords. This system is dynamic and will become the preferred choice for all patients.