İkinci Meşrutiyet dönemi tarım politikaları ve basına yansımaları
Agricultural policies of the Second Constitutional period and their reflections on the press
  1. Tez No: 808931
  2. Yazar: ŞAZİYE DUYGU ALPASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmada; II. Meşrutiyet'in tarım sektörüne etkisi, hükümetlerin izledikleri politikalar, siyasi partilerin ortaya koyduğu vaatler ve basında işlenen zirai meseleler üzerinden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. II. Meşrutiyet dönemi ve tarımı konu edinmiş birçok telif eserlerden, arşiv kaynaklarından, meclis zabıtlarından, zirai meselelerin tartışıldığı dergilerden elde edilen bilgiler kullanılmıştır. Çalışmada, araştırma metotlarından kaynak tarama ve mukayeseli tarih yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın yazım sürecinde kaynaklar incelenip okunup not alınarak yazıma uygun hale getirilmiştir. Tarım temelli bir ekonomiye sahip olan Osmanlı İmparatorluğu, her daim ziraatın geliştirilip, ilerlemesi için çalışmıştır. Modernleşmenin başladığı 19. asır, bu bağlamda önemli girişimlerin bulunulduğu bir dönem olmuştur. Bu dönemde ortaya koyulan çalışmalar, II. Meşrutiyet devrinde de geliştirilerek devam ettirilmesi hedeflenmiştir. Bilhassa II. Meşrutiyet devri hükümetleri ve siyasi partileri, programlarını ve vaatlerini bu yolda şekillendirmiş ve zirai alanda eksik gördüklerini geliştirip tamamlamaya çalışmıştır. Sadece hükümetler ve partiler değil devrin basın kaynakları da zirai meseleleri konu edinmiştir. Nitekim basında işlenen zirai meseleler, bu sektörde var olan eksiklikleri, bu eksiklikleri gidermeye yönelik çalışmaları ve sektörü modernleştirmeye yönelik yapılacakları göz önüne sermiştir. Tüm bu çabalara rağmen II. Meşrutiyet devrinde baş gösteren siyasi karışıklıklar, hazırlanılan programların, çalışmaların ve ortaya koyulan vaatlerin gerçekleştirilmesine engel olmuştur. Her şeye rağmen bu dönemde ortaya koyulan çalışmalar, gösterilen çabalar, Cumhuriyet devrinin tarım sektörünü geliştirmeye yönelik ortaya koyulacak politikaları etkilemiş ve bu politikalara bir temel olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the influence of Second Constitutionalizm on agricultural sector over policies that were adopted by governments, commitments made by political parties and agricultural issues treated by the public press. Information from Second Constitutional Period, several copyrighted works mentioning agriculture, archive sources, parliamentary records and journals discussing agricultural issues has been utilized. In this study, research methods for example literature review and comparative history has been used. Sources were researched, read, noted and drawn up for appropriate writing. Ottoman Empire, having agriculture-based economy, has always struggled for development and furtherance of agricultural sector. 19th century, in which modernization has started, has been a period of important enterprises undertaken in this manner. Practices carried in this period were aimed to sustain and develop also in the Second Constitutional Period. governments and political parties of the Second Constitutional Period have formalized their programs and commitments in this manner and tried to develop and complete issues that were considered to be failings in agricultural area. Not only governments and political parties, bıt public press sources of the period has also treated agricultural issues. Thus, agricultural subjects handled by the public press has unrolled failings that are present in agricultural sector, practices to be carried out to overcome such failings and actions to be taken for modernization of the sector. Despite all these efforts, political upheavals arised during the Second Constitutional Period have prevented realization of planned programs and practices and commitments that have been made. Disregardless, practices that have been carried out and efforts that have been made in this period have influenced policies to be executed to develop agricultural sector of Republic period and have been fundamentals for these policies.