Türk hukukunda aldatıcı reklam yoluyla haksız rekabet
Unfair competititon in Turkish law through deceptive advertising
- Tez No: 651561
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK NARBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada,“Türk Hukukunda Aldatıcı Reklam Yoluyla Haksız Rekabet”konusu işlenmiştir. Aldatıcı reklamlar haksız rekabete neden olmakta; tüketicilerin ve piyasa aktörlerinin ihtiyacı olan dürüst rekabet ortamına zarar vermektedir. Hukukumuzda aldatıcı reklamlara ilişkin çeşitli düzenlemeler bulunmakla beraber aldatıcı reklama kaynaklık eden en temel hükümler 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununda yer almaktadır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; genel hatlarıyla Türk Hukukunda haksız rekabet incelenmiş; ikinci bölümde ise Türk Hukukunda aldatıcı reklam konusu ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Nihayet çalışmanın üçüncü ve son bölümünde aldatıcı reklamlara karşı başvurulabilecek hukuki yollar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,“The subject of unfair competition in Turkish Law through deceptive advertising”has explained. Deceptive advertisements cause unfair competition; it harms the fair competition environment that consumers and market need. In our law, there are various regulations related to deceptive advertising, but the most basic legal regulations which are the source of deceptive advertising is contained in the Turkish Commercial Code No. 6102. Our study consists of three parts. In the first part, generally, unfair competition in Turkish Law is examined. In the second part, the subject of deceptive advertising in Turkish Law is examined in detail. In the third and final part, the legal actions which are applied for deceptive advertisements are explained.