Simulation and optimization of the use of a parabolic dish solar collector under Gaza province conditions
Gazze ili koşullarinda bir parabolik çanak güneş kollektörünün kullaniminin simülasyonu ve optimizasyonu
  1. Tez No: 808937
  2. Yazar: SAMEH M. S. YOUNIS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Gazze Şeridi'ndeki akut elektrik sıkıntısına yenilikçi bir güneş enerjisi sistemi tanıtarak çözüm getirmeyi amaçlamaktadır. Temel amaç, parabolik çanak güneş kolektörünü Azurspace tarafından temin edilen yüksek konsantrasyonlu güneş hücresi ile entegre etmek suretiyle verimli güneş enerjisi kullanımını, hem elektrik üretimi hem de termal uygulamalar için sağlamaktır. Kuramsal denklemler ve SAM software içinde gelişmiş modelleme kullanılarak gerçekleştirilen kapsamlı bir değerlendirme, entegre sistemin elektrik gücü ve termal çıkışını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilir. Yüksek konsantrasyonlu güneş hücresi, kolektörün odak noktasına stratejik olarak yerleştirilerek yakalanan güneş enerjisini hem elektriğe hem de kullanılabilir ısıya dönüştürme kapasitesine sahiptir. Çalışma, farklı kolektör boyutlarına göre sistem performansını vurgulayan iki farklı senaryoyu kapsamaktadır. SAM yazılımı aracılığıyla gerçekleştirilen doğrulama, sistemin etkililiğini onaylayarak özellikle yaz koşullarında belirgin bir üstünlük sergilemektedir. Özellikle ikinci senaryo, hem elektrik üretimi hem de termal enerji üretimi açısından birinciden daha belirgin bir avantaj sunmaktadır. Yaz mevsiminde birinci senaryo, 1,6 KW elektrik üretimi ve yaklaşık 3,3 KW termal enerji verimi elde ederken, ikinci senaryo yaklaşık 2,6 KW elektrik üretimi ve yaklaşık 5,8 KW karşılık gelen termal enerji verimi elde etmektedir. Bu araştırma, enerji sıkıntısını özellikle sınırlı alanlarda ele almanın yanı sıra Konsantre Fotovoltaik Termal (CPVT) sistemler alanındaki gelişmeleri destekleyerek yenilikçi bir güneş enerjisi çözümü sunarak, kaynak kısıtlı ortamlarda enerji sorunlarını hafifletme potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study endeavors to address the acute electricity shortage in the Gaza Strip by introducing an innovative solar energy system. The central objective involves the integration of a parabolic dish solar collector with a high-concentration solar cell sourced from Azurspace company, thereby enabling efficient solar energy utilization for both electricity generation and thermal applications. A comprehensive assessment, employing established mathematical formulations and advanced modeling within the SAM software, is conducted to evaluate the electric power and thermal output of the integrated system. Positioned strategically at the focal point of the collector, the high-concentration solar cell effectively transforms captured solar energy into both electricity and usable heat. The study encompasses two distinct scenarios, each emphasizing system performance across varying collector dimensions. Validation via SAM software confirms the system's efficacy, with notably superior performance observed during summer conditions. Notably, the second scenario demonstrates a more pronounced advantage over the first, in terms of both electricity and thermal energy production. During the summer season, the first scenario achieves an electricity output of 1.6 KW and a thermal energy yield of approximately 3.3 KW. Conversely, the second scenario attains an electricity output of approximately 2.6 KW and a corresponding thermal energy yield of approximately 5.8 KW. By providing a groundbreaking solar solution, this research not only addresses energy scarcity, particularly in confined spaces, but also propels advancements within the realm of Concentrated Photovoltaic Thermal (CPVT) systems, thus underscoring its potential to alleviate energy challenges within resource-constrained environments.