The mediation efforts and polices of the league of Arab States in the Yemeni civil wars since the cold war
Soğuk savaş dönemi'nden günümüze Arap Birliği'nin Yemen iç savaşlarındaki arabuluculuk çabaları ve politikaları
  1. Tez No: 808938
  2. Yazar: TAREQ ABDULLATİF ABDULLAH MOTAHAR
  3. Danışmanlar: دكتور. ÖMER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yemen, Arap bölgesindeki otantik Arap derinliği ile Arap Birliği Örgütü'nün ilk kurucu üyelerinden biri olarak Arap bölgesinde önemli bir konuma sahiptir. Yemen'in siyasi tarihi, Soğuk Savaş'tan günümüze kadar geçen süreçte meydana gelen savaşlar, iç çatışmaların ve derin siyasi dönüşümlerle örülüdür. Arap Birliği Bu dönem boyunca, barış anlaşmalarının uygulanması, arabuluculuk çabaları ve çatışan tarafları biraraya getirme çalışmalarıyla Yemen'deki iç savaşların çözümü için çeşitli yollarla dahil olmuştur. Bu müdahaleler, Arap Birliği'nin yetki, görev ve belirtilen hedefleri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Ayrıca bölgedeki siyasi gerçekler ve büyük uluslararası ve bölgesel güçlerin etkisi de önemli bir rol oynamıştır. Yemen iç savaşlarında çatışan tarafların yanıtları da bu çabaların sonuçlarını şekillendirmede kritik bir faktör olmuştur. Bu çalışma, Yemen'deki durum ve bu savaşların Arap Birliği'nin arabuluculuk yoluyla çatışmaları çözmek için politikalarını ve yönlerini takip etmek ve değerlendirmek suretiyle, çeşitli düzeylerdeki bölgesel ve uluslararası değişiklikler ışığında Arap Birliği'nin arabuluculuk çabalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadırr. Bu çalışmada, Arap Birliği'nin Soğuk Savaş dönemi ve sonrasında Yemen'de patlak veren iç savaşlarda kullandığı araçlar ve politikalar, bunların etkililik düzeyleri ve bu araçlar arasındaki karşılaştırma ele alınacak, bu müdahalelerin iç ve dış faktörleri de incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Yemen, with its authentic Arab depth in the Arab region, as an asset for all Arabs, and one of the first founding members of the Arab League Organization, has valuable position in Arab region. The political history of Yemen is characterized by a succession of wars, civil conflicts, and political transformations that have taken place from the Cold War to the present day. Throughout this period, the Arab League has been involved in various ways in attempts to resolve the civil wars in Yemen through the implementation of peace agreements, mediation efforts, and rapprochement between conflicting parties. These attempts have been shaped by the mandates, tasks, and stated goals of the Arab League, as well as by the prevailing political realities in the region and the influence of major international and regional powers. The responses of the conflicting parties in Yemen have also been a critical factor in shaping the outcomes of these efforts. Yemeni situation and its civil wars that have extended since the beginning of the establishment of the League of Arab States to the present time, in light of regional and international changes at various levels, with tracking and evaluating the policies and directions of the League of Arab States in resolving conflicts by mediation, gives distinction to this study and research to value Arab league effort in mediation. Means and policies of the Arab League in these Yemeni wars and conflicts with the extent of their effectiveness and a comparison between them will be addressed in this study, considering the internal and external influencing factors of those intervention.