Türkiye'de 1980-1990'lı yıllarda radikal eğilimli İslamcıların deradikalleşme sürecini etkileyen faktörler
Factors affecti̇ng the deradicalization process of Islamists with radical tendency in Turkey in the 1980s-1990s
  1. Tez No: 808936
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye' de 1970'li yıllardan itibaren görülen Radikal İslamcı hareketler 1980 ve 1990'lı yıllarda zirveye ulaşmıştır. Bu durumun ortaya çıkmasında Türkiye'nin siyasi otoritenin dini baskıları ve toplumdaki ötekileştirmeler, dünyadaki diğer radikal İslamcı hareketlerin ülkemizdeki yansımaları, bireyin dini bilgi-birikim düzeyi ve sosyal çevre etkili olmuştur. 1990'larda Refah Partisi lideri Necmettin Erbakan'ın siyasi alandaki varlığı, temsili ve politika tarzı radikal eğilimli İslamcıların demokratik olmayan araçlardan uzaklaşması için bir etki oluştururken Adalet ve Kalkınma Partisi ve Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidarı döneminde radikal eğilimlerin büyük oranda azaldığı gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra bireylerin görece katı dini kurallarda yumuşama eğilimleri gösterdikleri de değerlendirilmektedir. Bu noktada mevcut araştırma 1980 ve 1990'lı yıllarda radikal eğilim taşıyan İslamcı bireylerin de-radikalleşme sürecine tesir eden sebepleri araştırmaya odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Radical Islamist movements seen in Turkey since the 1970s reached their peak in the 1980s and 1990s. In the emergence of this situation, the religious pressures of Turkey's political authority and the marginalization in the society, the reflections of other radical Islamist movements in the world in our country, the individual's level of religious knowledge and social environment have been effective. In the 1990s, the Welfare Party leader Necmettin Erbakan's presence in the political arena, his representation and his political style had an effect on Islamists with radical tendencies to move away from non-democratic means, while radical tendencies were observed to have decreased to a large extent during the rule of the Justice and Development Party and Recep Tayyip Erdoğan. In addition, it is evaluated that individuals tend to soften in relatively strict religious rules. At this point, our thesis focuses on investigating the reasons that affected the de-radicalization process of Islamist individuals who had radical tendencies in the 1980s and 1990s.