Bir mekân modeli olarak ufuk çizgisi
The horizon line as a model of space
- Tez No: 808942
- Danışmanlar: PROF. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, mekâna bakışımız ve ufuk çizgisi arasında bir köprü inşa etmeye çalışacak, aradaki kopukluğu ise resim teorisi ile tamamlayacaktır. Bugün mekânın bilgisinin resimsel bir düşünce olduğu unutulmuştur. Hâlbuki mekân teorisinin kökenini ve gelişimini araştıran bir kimse, onun resimsel bir pratik sonucu mümkün kılındığını aklında tutarsa, başlangıç noktasını resim teorisinde araması daha doğru olacaktır. Zira ressamın resmi, mekânın dışına çıkılamadığı için deneyim dünyamızda açıklanamayan mekânın yapısal özelliklerini açıklığa kavuşturmada teorik bir çerçeve görevi görmüştür. Rönesans ressamı, bu çerçeveyi ufuk çizgisiyle ikiye bölmüş ve bir mekân modeli önermiştir. Biz bu modelden yola çıkarak mekânın yapısını parça parça çözmenin mümkün olduğunu göstereceğiz. Modelin perspektifle bağlantısını kuracağız; ancak vurguyu hep mekânın üzerinde tutacağız. Sonuçta hem mekân teorisine açıklık getirecek olan bir başlangıç noktası hem de bundan sonraki bütün mantıksal çıkarımları mekânın yapısal özelliklerine göre yapabildiğimiz diyalektik bir yapı elde etmiş olacağız.
Özet (Çeviri)
This thesis will try to build a bridge between our view of space and the horizon line and will complete the gap with picture theory. Today it has been forgotten that the knowledge of space is a pictorial thought. However, if a person researching the origin and development of the theory of space, keeps in mind that it was made possible as a result of a pictorial practice, it would be more accurate to look for the starting point in the theory of picture. This is because the painter's painting served as a theoretical framework for clarifying the structural features of space that cannot be explained in our world of experience since it is not possible to go out of the space. The Renaissance painter divided this framework with the horizon line and proposed a model of space. Based on this model, we will show that it is possible to decipher the structure of space piece by piece. We will link the model with perspective, but we will always keep the emphasis on space. As a result, we will have obtained both a starting point that will clarify the theory of space and a dialectical structure in which we can make all subsequent logical deductions according to the structural features of the space.