Beden tutumu ve görünümle ilişkili sosyal medya bilinci ilişkisinde düşünce özelliklerinin aracı rol ilişkisi
The intermediate role relationship of cognitive distortions in the relationship of body attitude and appearance related to social media consciousness
  1. Tez No: 808957
  2. Yazar: SANEM SU KAHRAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin beden tutumu ve görünümle ilişkili sosyal medya bilinci ilişkisinde düşünce özelliklerinin aracı rolünün incelenmesidir. Bu doğrultuda demografik değişkenlerin beden tutumu, görünümle ilişkili sosyal medya bilinci ve düşünce özelliklerindeki farklılaşma durumu incelenmiştir. Bu çalışmada katılımcılara, sosyodemografik bilgi formu, beden tutumu ölçeği, görünümle ilişkili sosyal medya bilinci ölçeği ve düşünce özellikleri ölçeği uygulanmıştır. Araştırmaya Türkiye'nin çeşitli illerinden 18-65 yaş arası 401 kişi katılım sağlamıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde yapılmıştır. Veriler SPSS 21 programıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre, beden tutumunun görünümle ilişkili sosyal medya bilincinin yordayıcısı olduğu, düşünce özelliklerinin görünümle ilişkili sosyal medya bilincinin yordayıcısı olduğu ve beden tutumu ile görünümle ilişkili sosyal medya bilinci arasındaki ilişkide düşünce özelliklerinin aracı rolü olduğu bulunmuştur. Bulgular ışığında değişkenler, literatür ile tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediator role of individuals in the relationship between body attitude and social media consciousness related to appearance, in the cognitive distortions. In this direction, the differentiation status of demographic variables in body attitude, social media consciousness related to appearance and thought characteristics are examined. In this study, sociodemographic information form, body attitude scale, appearance-related social media consciousness scale related to appearance and cognitive distortions scale were applied to 401 participants aged between 18-65 from Turkey. The research was conducted in the relational screening model. The data were analyzed with the SPSS 21 program. According to the findings obtained as a result of the research, it was found that body attitude was a predictor of social media consciousness related to appearence, cognitive distortions were a predictor of social media awareness related to apperance and cognitive distortions had a mediating role in the relationship between body attitude and social media consciousness related to appearance. In the light of the findings, the variables were discussed with the studies in literature and suggestions were presented.