Yetişkinlerde beden algısı, yeme tutumu ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between body perception, eating attitude and self-esteem in adults
  1. Tez No: 825452
  2. Yazar: HANİFE ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİŞAN BURAK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma yetişkinlerde beden algısı, yeme tutumu ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yürütülmüştür. Ek olarak beden algısı, yeme tutumu ve benlik saygısı düzeylerinin sosyodemografik değişkenlerle (cinsiyet, vücut kitle indeksi, fiziksel görünümü değerlendirme, fiziksel görünümden memnuniyet, diyet yapma durumu ve sosyal medya kullanım süresi) olan ilişkisinin incelenmesi de amaçlanmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modeli çerçevesinde planlanmıştır ve kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 18-60 yaş aralığında bulunan 135 kadın ve 81 erkek olmak üzere toplam 216 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Vücut Algısı Ölçeği, Yeme Tutum Testi ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, beden algısı ile yeme tutumu arasında yüksek ve negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between body perception, eating attitude and self-esteem in adults. In addition, it is also aimed to examine the relationship between body perception, eating attitude and self-esteem levels with sociodemographic variables (gender, body mass index, evaluation of physical appearance, satisfaction with physical appearance, dieting status and duration of social media use). The research was planned within the framework of the relational survey model and is a cross-sectional study. The sample of the study consists of 216 people, 135 women and 81 men, aged between 18-60. Sociodemographic Information Form, Body Image Scale, Eating Attitude Test and Rosenberg Self-Esteem Scale were used as data collection tools in the study. According to the research findings, a high and negative significant relationship was found between body perception and eating attitude (p0.05).