Beden tutumu ve görünüşle ilgili sosyal medya farkındalığı arasındaki ilişkide narsisizmin düzenleyici rolü
The moderating role of narcissism in the relationship between appearance-related social media consciousness and body attitude
  1. Tez No: 890951
  2. Yazar: KEVSER KARAKÖSE TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN SAYRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada beden tutumu (alt boyutları: şişmanlık, aşağılama, çekicilik, güçlü ve fit olma) ile görünüşle ilgili sosyal medya farkındalığı arasındaki ilişkide narsisistik kişilik özelliklerinin (alt boyutları: büyüklenmeci ve kırılgan) düzenleyici rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya 18-30 yaş aralığında 450 kadın katılımcı katılmıştır. Katılımcılara Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Ben-Tovim Walker Beden Tutum Ölçeği (BTWÖ), Görünüşle İlgili Sosyal Medya Farkındalığı Ölçeği (GİSMFÖ) ve Beş Faktör Narsisizm Ölçeği-Kısa Form (FFNI-SF) uygulanmıştır. Araştırmada yapılan Pearson Korelasyon Katsayıları Analizi sonucunda, GİSMF ile beden memnuniyetsizliği pozitif yönde ilişkili; GİSMF ile beden memnuniyetsizliğinin şişmanlık, aşağılama ve güçlü ve fit olma alt boyutları pozitif yönde, çekicilik alt boyutu ile ise negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, narsisistik kişilik özelliklerinin GİSMF ve beden memnuniyetsizliği ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Düzenleyicilik ilişkilerine ilişkin hipotezleri test edebilmek adına Process-Macro 4.2 kullanılarak gerçekleştirilen analizlerde beden tutumu ve GİSMF arasındaki ilişkide narsisistik kişilik özelliklerinin düzenleyici rolünün olduğu; narsisizm alt boyutu olan büyüklenmeci narsisizmin beden tutumu ve GİSMF arasındaki ilişkide düzenleyici rolünün olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca narsisizm alt boyutu olan kırılgan narsisizmin beden tutumu ve GİSMF arasındaki ilişkide düzenleyici bir rolünün olmadığı tespit edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda GİSMF medeni durum, ikamet yeri, sosyal medya platformlarına gün içinde girme sayısı, sosyal medyada bir günde toplam vakit geçirilen süre ve sosyal medya kullanım amacı değişkenlerine göre farklılık gösterirken, eğitim düzeyi, gelir durumu, sosyal medya kullanım süresi, sosyal medyadaki takipçi/arkadaş sayısı, sosyal medyada fotoğraf ve video paylaşma sıklığı ve sosyal medya paylaşımlarının aldığı beğeni sayısı değişkenlerine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, mevcut literatür ışığında tartışılmış ve gelecekte yapılacak olan çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to investigate the moderating role of narcissistic personality traits (sub-dimensions: grandiose and vulnerable) in the relationship between body attitude (sub-dimensions: fatness, humiliation, attractiveness, strong and fit) and appearance-related social media consciousness. A total of 450 female participants aged between 18-30 took part in the research. Participants were administered a Socio-Demographic Information Form, Ben-Tovim Walker Body Attitude Scale (BTWQ), Appearance-Related Social Media Awareness Scale (ASMC), and Short Form of the Five Factor Narcissism Inventory (FFNI-SF). According to the Pearson Correlation Coefficients Analysis conducted in the study, ASMC was positively correlated with body dissatisfaction; ASMC was positively correlated with fatness, humiliation, and strong and fit sub-dimensions, while it was negatively associated with the attractiveness sub-dimension. Additionally, narcissistic personality traits were found to be in a correlation with ASMC and body dissatisfaction. Analyzes conducted using Process-Macro 4.2 to test the moderation relationships revealed that narcissistic personality traits played a moderating role in the relationship between body attitude and ASMC; specifically, grandiose narcissism, a sub-dimension of narcissism, was found to play a moderating role in the relationship between body attitude and ASMC, whereas vulnerable narcissism, another sub-dimension of narcissism, was not found to play a moderating role in the relationship between body attitude and ASMC. The analysis showed that ASMC varied according to marital status, place of residence, the number of times accessing social media platforms per day, the total time spent on social media daily, and the purpose of social media use. However, it was found that ASMC does not differ according to educational level, income status, the duration of social media usership, the number of followers/friends on social media, the frequency of sharing photos and videos on social media, or the number of likes received on social media posts. The findings of the study were discussed in the light of the existing literature, and recommendations for future research were provided.