Çocukluk çağı travmaları ile karanlık üçlü kişilik özellikleri arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün rolü
The role of emotion dysregulation in the relation between childhood trauma and dark triad personality traits
  1. Tez No: 808960
  2. Yazar: LEYLA YARAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada çocukluk çağı travmalrı ile karanlık üçlü kişilik özellikleri arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünü incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca her bir ana değişken bazı demografik değişkenler açısından da incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 18 yaşından büyük 268 kadın ve 137 erkek olmak üzere toplam 405 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada; Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Karanlık Üçlü Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan bir Demografik Form kullanılmıştır. Çocukluk çağı travamaları, karanlık üçlü kişilik özellikleri ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkinin test edilmesi ve ölçeklerden elde edilen verilerin yaşa ve kardeş sayısına göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini ölçmek için Process Macro aracılık testleri ve Pearson Korelasyon, verilerin diğer demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği ise bağımsız değişkenler için t-test kullanılarak ölçülmüştür. Bulgulara göre çocukluk çağı travmaları kırılgan narsisizmve makyavelizm dışında bütün karanlık üçlü alt boyutlarıyla ve duygu düzenleme güçlüğü ile ilişkili bulunmuştur. Aynı zamanda duygu düzenleme güçlüğü de büyüklenmeci narsisizm hariç karanlık üçlü kişilik özelliklerinin bütün alt boyutlarıyla ilişkili bulunmuştur. Herbir karanlık üçlü kişilik özelliklerinin ayrı ayrı bağımlı değişken olduğu aracılık analizlerinde büyüklenmeci narsisizm hariç çocukluk çağı travmaları ile karanlık üçlü kişilik özelliklerinin alt boyutlarıyla arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rol oynadığı tespit edilmiştir. Demografik değişkenler açısından bakıldığında ise; çocukluk çağı travmalarının ilişki durumuna ve kardeş sayısına göre anlamlı farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Duygu düzenleme güçlüğünün ise cinsiyete, ilişki durumuna ve çalışma durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Son olarak karanlık üçlü kişilik özelliklerinin cinsiyete ve yaşa göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to investigate the mediator role of emotion dysregulation in the relationship between childhood traumas and dark triad personality traits. In addition, it was aimed to investigate each main variables according to some demographic variables. The sample of this study consisted of 405 participants (268 females, 137 males) who are older than 18. In this particular study, it was used Childhood Traumas Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale, Short Dark Triad Scale and a Demographic Form that was prepared by the researcher. First of all, Process Macro mediation analysis and Pearson Correlation were used to test the relationship between childhood traumas, emotion dysregulation and dark triad and whether the main variables differ according to age and number of siblings. And then independent variables t-test were used to understand whether main variables differ according to other demographic variables. According to results, it was found that childhood traumas are significantly related with emotion dysregulation and all of the subscales of dark triad except Machiavellism and vulnerable narcissism. In addition, emotion dysregulation was found significantly related with all of the subscales of dark triad except grandiose narcissism. In the case of each dark traiad personality traits were seperately dependent varible, emotion dysregulation mediated the relationship between childhood traumas and dark triad personality traits except grandiose narcissism. In terms of demographic variables; childhood traumas differ significantly according to raltionship status and number of siblings. Emotion dysregulation on the other hand differs significantly according to gender, relationship status and employment status. Last of all, dark triad personality traits differ significantly according to gender and age.