Web 2.0 araçları farkındalık ölçeğinin geliştirmesi ve öğretmen adaylarının farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Developing the web 2.0 tools awareness scale and determining the web 2.0 awareness levels of the pre-servi̇ce teacher
- Tez No: 808961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ALEV ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma ile öğretmen adayların Web 2.0 araçlarına yönelik farkındalık düzeylerini ortaya koyan bir ölçeğin geliştirilmesi ve geliştirilen ölçek ile öğretmen adaylarının Web 2.0 araçları farkındalık düzeylerinin öğrenim gördükleri bölüm ve sınıf seviye değişkenine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, betimsel araştırma türlerinden genel tarama modeline uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu bir devlet üniversitesinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz döneminde 1., 2., 3., ve 4. sınıflarında öğrenim gören öğretmen adayları oluşturmuştur. Çalışmanın ilk aşaması olan ölçek geliştirme sürecinde araştırmanın katılımcılarını toplam 431, matematik ve fen bilimleri eğitimi bölümünde öğrenim gören öğretmen adayı oluşturmuştur. Çalışmanın ikinci aşaması olan Web 2.0 araçlarına yönelik farkındalıklarının değişkenlere göre incelenmesi kapsamında ise toplam 125 matematik ve fen bilimleri eğitimi bölümünde öğrenim gören öğretmen adayı ile çalışılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilere IBM-SPSS 26 programı yardımıyla açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. 18 madde ve iki faktörden oluşan 3'lü Likert tipinde“öğretmen adaylarının Web 2.0 araçları farkındalık ölçeği”geliştirilmiştir. Ölçeğin iç tutarlılık katsayısı Cronbach Alpha ,86 olarak bulunmuştur. Geliştirilen ölçek biyoloji öğretmenliği, fen bilgisi öğretmenliği, kimya öğretmenliği, fizik öğretmenliği ve matematik öğretmenliği bölümlerinde öğrenim gören öğretmen adaylarına uygulanmıştır. Çalışma sonucunda öğretmen adaylarının Web 2.0 araçları farkındalıkları bölüm değişkenine göre incelendiğinde, fizik öğretmen adaylarının bölümler arasında en yüksek ortalamaya (M = 25,96) sahip olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının sınıf seviyesine göre Web 2.0 araçları farkındalıkları düzeyleri ise 1. sınıfta öğrenim gören öğretmen adaylarının (M=24,31) lehine anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to develop a scale that reveals the awareness levels of pre-service teachers towards Web 2.0 tools and to examine the awareness levels of pre-service teachers towards Web 2.0 tools according to the variables of the department and grade level they are studying. This study was carried out in accordance with the general survey model, which is one of the descriptive research types. The study group of the research consisted of pre-service teachers studying in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades of a state university in the fall semester of the 2021-2022 academic year. In the scale development process, which is the first stage of the study, a total of 431 pre-service teachers studying in the mathematics and science education department constituted the participants of the research. In the second stage of the study, in the phase of examining their awareness of Web 2.0 tools according to the variables, a total of 125 pre-service teachers studying in mathematics and science education departments were studied. Exploratory factor analysis was performed on the data obtained from the study with the help of IBM-SPSS 26 program. A 3-point Likert-type“pre-service teacher awareness scale for Web 2.0 tools”was developed, consisting of 18 items and two factors. The internal consistency coefficient of the scale was found to be Cronbach Alpha ,86. The developed scale was applied to pre-service teachers studying in biology teaching, science teaching, chemistry teaching, physics teaching and mathematics teaching departments. As a result of the study, when the awareness of the pre-service teachers towards Web 2.0 tools was examined for the department variable, it was determined that the pre-service physics teachers had the highest average (M = 25.96) among the departments. The level of awareness of the pre-service teachers towards Web 2.0 tools according to the grade level showed a significant difference in favor of the pre-service teachers (M=24.31) studying in the 1st grade.