Spor eğitimi alan ve almayan üniversite öğrencilerinin sosyal zekâ düzeyleri ile karar verme stratejilerinin incelenmesi
An investigation of social intelligence levels and decision-making strategies of university students who did and didn't take sports education
  1. Tez No: 808962
  2. Yazar: METEHAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor eğitimi alan ve almayan üniversite öğrencilerinin sosyal zekâ düzeyleri ile karar verme stratejileri arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın evrenini, Trabzon üniversitesi ve Giresun Üniversitesi öğrencileri; Örneklemini ise, araştırmaya gönüllü katılmayı kabul eden ve random yöntemiyle belirlenen katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımları kapsamında, tarama modellerinden ilişkisel tarama yöntemine dayalı olarak planlanmıştır. Veri toplama aracı olarak, katılımcıların demografik bilgilerini araştırmanın amacına uygun olarak uzman görüşü dâhilinde oluşturulan kişisel bilgi formu, Silvera ve arkadaşları (2001) tarafından geliştirilen,“The tromso sosyal zekâ ölçeği”ve Mann ve arkadaşları (1997) tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlaması ise Deniz (2004) tarafından gerçekleştirilen“Melbourne karar verme stratejileri ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel analizde ise araştırmanın temel amacına uygun olarak ikili gruplar için t testi, ikiden fazla olan gruplar için manova, gruplar arasında oluşabilecek farklarda, farkın hangi grubun lehine olduğunu belirlemek için Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between the social intelligence levels of university students who have and did not receive sports education and their decision-making strategies. The universe of the research is Trabzon University and Giresun University students; The sample consists of the participants who accepted to participate in the study voluntarily and determined by the random method. The research was planned based on the relational survey method, one of the survey models, within the scope of quantitative research approaches. As data collection tools, a personal information form, which was created in accordance with the demographic information of the participants in accordance with the purpose of the research,“The tromso social intelligence scale”developed by Silvera et al. (2001) and The“Melbourne decision-making strategies scale”, which was adapted into Turkish by Deniz (2004) developed by Mann et al. (1997), were used. SPSS 26 package program was used in the analysis of the obtained data. In the statistical analysis, in accordance with the main purpose of the research, t-test for paired groups, Manova for groups with more than two, Tukey test was used to determine which group the difference is in favor of the differences that may occur between the groups.