Monte Carlo Yöntemi ile yarı sonsuz alüminyum ortamında elektron etkileşmelerinin simülasyonu
The simulation of electron interactions in semi-infinite aluminum medium with Monte Carlo Method
- Tez No: 808963
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ALMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada yarı-sonsuz dilim ortamına giren çeşitli enerji değerlerindeki elektronların yaptığı etkileşmeler incelenmiştir. Elektronlar bilgisayar ortamında Monte Carlo benzetişim yöntemi kullanılarak belli bir enerji değeri sınırına kadar madde ortamında tek tek takip edilmiştir. Turbo Basic programlama dilinde MCET adlı simülasyon programı bu amaçla geliştirilmiştir. Elektronların madde içindeki benzetişimi yapmak için gerekli olan elastik, inelastik ve bremsstrahlung tesir kesit ifadeleri literatürden elde edilmiş ve programa dahil edilmiştir. Ortam olarak Alüminyum seçilmiştir ve alınan her bir enerji değeri için 10000 elektron takip edilmiştir. Bu yolla çeşitli enerji değerlerine sahip elektronların farklı kalınlıklardaki Al ortamında yaptığı etkileşmeler sonucu; geri saçılma, ileri geçme, ortamda enerji soğurulması ve bremsstrahlung dağılımları elde edilmiştir. Bu dağılımlar grafik olarak çalışmanın sonucunda değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the interactions of electrons with different energy values entering the semi-infinite slice medium were investigated. Electrons were tracked one by one in the material up to a certain energy value limit by using the Monte Carlo simulation method in the computer environment. A simulation program called MCET in Turbo Basic programming language has been developed for this purpose. The elastic, inelastic and bremsstrahlung cross-section expressions required to simulate electrons in matter were obtained from the literature and added to the program. Aluminum was chosen as the medium and 10000 electrons were followed for each energy value taken. As a result of the interactions of electrons with various energies in different thicknesses of Al medium; back scattering, forward passing through the medium, energy absorption and bremsstrahlung distributions were obtained. These distributions data were evaluated graphically.