Görsel sanatlar öğretmeni adaylarının kadın imgesine yönelik A/r/tografik bakışı
A/r/tographic view of visual arts preservice teacher's on the woman image
- Tez No: 808970
- Danışmanlar: PROF. AYŞE DİLEK KIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu araştırmayla beden sosyolojisi, toplumsal cinsiyet ve kültür bağlamında; görsel sanatlar öğretmeni adaylarının kadın imgesine bakışı, anlamlandırma çabaları ve ifade biçimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma; sanat temelli araştırma yöntemi olan a/r/tografi ile desenlenmiştir. Araştırmacı Seçmeli Sanat Atölyesi V dersinde 10'u kız, 8'i erkek 18 öğrenciden oluşan bir grup ile çalışmıştır. COVID 19 salgını sebebiyle dersler uzaktan eğitim ortamında yapılmıştır. Araştırmanın uygulamalı süreci 2020-2021 Güz ve Bahar Dönemlerinde, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Resim-İş Öğretmenliği Programında son sınıfta okuyan 18 öğrenciden toplanan verilerden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri; ders kayıtları, görüşme, yansıtıcı günküler, öz değerlendirme formları, uygulamalı etkinliklerden oluşan farklı ve çeşitli veri araçları ile toplanmıştır. Betimsel bir analiz yaklaşımı ile çözümlenen veriler araştırmanın alt amaçlarında yer alan sorular bağlamında yorumlanmıştır. Elde edilen verilerden eril ve dişil söylemlerden oluşan“Bakış”,“Anlam”,“Biçim”şeklinde üç temaya ulaşılmıştır. Araştırmayla öğrencilerin toplumsal yaşam dinamiklerinde, kültür ve sosyal çevrelerindeki yaşam, anı ve hikâyeler çerçevesinde kadın imgesine yönelik algılarını, kimlik ve kişiliklerini sorgulamışlardır. Toplumsal cinsiyet rollerinde kadının rolü üzerine sorgulamalar yaparak farkındalık kazanmışlardır ve bunları uygulamalı süreçlerde yazılı, sözlü ve görsel olarak ifade ediş biçimleriyle keşfetmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perspectives of visual arts preservice teachers on the female image, their efforts to make sense of it, and their modes of expression within the context of body sociology, gender, and culture. Art-based research method called a/r/tography was used for research method. The researcher worked with a group consisting of 18 students, 10 females, and 8 males, in the elective Workshop V course. Due to the COVID-19 pandemic, the lessons were conducted in a remote learning environment. The applied process of the research consists of data collected from 18 students who are in their final year in the Department of Fine Arts Education, Faculty of Education, Erzincan Binali Yıldırım University, during the Fall and Spring Semesters of 2020-2021. The data of the research was collected using various data collection tools including course records, interviews, reflective journals, self-evaluation forms, and practical activities. The data, analyzed through a descriptive analysis approach, were interpreted in the context of the sub-questions of the research. Three themes, namely“Gaze”,“Meaning”and“Form”consisting of masculine and feminine discourses, were derived from the obtained data. Through this research, students questioned their perceptions of the female image, their identities, and personalities within the framework of their life experiences, memories, and stories in social life dynamics, culture, and social environments. They gained awareness by questioning the role of women in gender roles and explored them through written, oral, and visual expressions in practical processes.