Venöz tromboemboli geçiren hastalarda arteriyel endotel disfonksiyonun değerlendirilmesi
Assessment of arterial endothelial dysfunction in patients with venous thromboembolism
- Tez No: 808983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR EMRE ÇAĞLIYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZEAmaç: Biz bu çalışmada venöz tromboemboli (VTE) öyküsü olan hastalarda arteriyel endotel fonksiyonunun ve kardiyovasküler riskin akım aracılı dilatasyon (FMD) ve nabız dalga hızı (PWV) gibi non-invaziv tanı metedoları ile belirlemeyi amaçladık Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Kardiyoloji Anabilim dalına başvuran 18 yaşın üzerinde 100 venöz tromboemboli hastası ve 102 venöz tromboemboli öyküsü olmayan gönüllü alındı. Hastaların ve kontrol grubun fizik muayenesi yapılıp demografik verileri, vücut kitle indeksi, hipertansiyon, diyabetüs mellitüs, kanser öyküsü ve covid öyküsü ile akım aracılı dilatasyon ve nabız dalga hızı parametreleri değerlendirildi. 18 yaşın altındaki hastalar, koroner arter hastalığı öyküsü ve kalp yetmezliği öyküsü olanlar ile sigara içicileri çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular: Vaka grubu (VTE öyküsü olan) ve kontrol grubu olarak iki grup alındı. Çalışmaya dahil edilenlerin ortalama yaşı 47,4±16,8 yıl olup, bunların 120 (% 59,4)'si kadındı. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine arterial endothelial function and cardiovascular risk in patients with a history of venous thromboembolism (VTE) using non-invasive diagnostic methods such as flow-mediated dilatation (FMD) and pulse wave velocity (PWV). Methods: The study included 100 venous thromboembolism patients over 18 years of age and 102 volunteers without a history of venous thromboembolism who were admitted to the Cardiology Department of Çukurova University Balcalı Hospital. Physical examination was performed and demographic data, body mass index, hypertension, diabetes mellitus, hypertension, diabetes mellitus, cancer history, covid history, flow-mediated dilatation and pulse wave velocity parameters were evaluated. Patients under 18 years of age, those with a history of coronary artery disease and heart failure, and smokers were excluded. Results: Two groups were included as case group (history of VTE) and control group. The mean age of those included in the study was 47.4±16.8 years and 120 (59.4%) of them were female. No significant difference was found between the groups in terms of age and gender.