Detection of precursor and mature miRNAs by employing deep learning methods: DeepMirFinder
Derin öğrenme yöntemleri kullanılarak öncü ve olgun miRNA'ların tespiti: DeepMirFinder
  1. Tez No: 809002
  2. Yazar: SEYEDEHSADAF ASFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATHANASIA PAVLOPOULOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Derin öğrenme, çeşitli makine öğrenme yaklaşımlarını geride bırakan bir tekniktir ve birçok biyolojik görevde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, aday prekürsör mikroRNA'ların (pre-miRNA'ların) hassas ve doğru bir şekilde tespiti için derin öğrenme yöntemi geliştirilmiştir. Ayrıca, çeşitli genomlardaki homolog pre-miRNA dizilerinin belirlenmesi için bir sinir ağı temelli yaklaşım da uygulanmıştır. Bu amaçla aşağıdaki adımlar gerçekleştirilmiştir: (1) veri toplama, hazırlama ve bölümleme, (2) insan prekürsör ve olgun miRNA'ları tahmin etmek için algoritma tasarımı (evrişimli sinir ağları ve tekrarlayan sinir ağları), (3) olası miRNA'ları etiketli pre-miRNA'lar ve miRNA olmayan yapılarla test ederek metodoloji değerlendirmesi, (4) taksonlar arasında (örneğin, ortologlar) ortolog miRNA'ların belirlenmesine yönelik bir kelime gömme tekniği geliştirme. Bu araştırma tezi bağlamında, hızlı ve doğru prekürsör ve olgun miRNA tahmini için bağımsız ve kullanıcı dostu bir uygulama geliştirilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada geliştirilen derin öğrenme yöntemi, filogenetik olarak korunmuş prekürsör miRNA'ların keşfedilmesine olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
Deep learning, which outperforms various machine learning approaches, is widely used in multiple biological tasks. In this study, a deep learning method was developed for the sensitive and accurate identification of candidate precursor microRNAs (pre-miRNAs), as well as mature miRNAs. A neural network-based approach was also applied for the identification of homologous pre-miRNA sequences in diverse genomes. To this end, the following steps were carried out: (1) data collection, preparation and partition, (2) algorithm design (convolutional neural networks and recursive neural networks) to predict human precursor and mature miRNAs, (3) methodology evaluation by testing the putative miRNAs against annotated pre-miRNAs and non-miRNA structures, (4) development of a word embedding technique towards the identification of orthologous miRNAs across taxa (i.e. orthologs). In the context of this research thesis, a standalone and user-friendly application was developed for the fast and accurate prediction of bona fide precursor and mature miRNAs. In addition, a deep learning method developed in this study allows the discovery of phylogenetically conserved precursor miRNAs.