Femur kırığı nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan 65 yaş üzeri hastalarda öz bakım durumu ile sağlık algı davranışlarının incelenmesi
Investigation of self-care status and health perception behaviors in patients over 65 years of surgical treatment DUE to femur fracture
  1. Tez No: 809001
  2. Yazar: DUYGU KİYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Femur kırığı ile yatan ve cerrahi tedavi uygulanan 65 yaş üzeri hastaların sağlık algı ve öz bakım değerlendirme sonuçlarından yola çıkarak bakım ihtiyaçlarının belirlenmesini sağlamak, bunlarla ilgili öneriler sunmak, hastaların ihtiyaçlarına yönelik eğitimlere öncülük yapmaktır. Çalışmanın örneklemi evreni bilinen örnekleme hesaplama formülü ile hesaplanmış olup 250 evrenin büyüklüğü, %95 güven aralığı ve %5 hata payı, %50 görülme sıklığı ile 152 kişiden oluşmuştur. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde femur kırığı nedeniyle başvuran ve cerrahi tedavi uygulanan 65 yaş üzeri hastalar ele alınmış ve yüz yüze veriler toplanmıştır. Elde edilen araştırma verileri, sağlık bilimleri için özel olarak tasarlanmış istatistik programı olan SPSS-22 for Windows paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. İlk olarak, verilerin normallik değerleri ve güvenilirlik katsayıları ölçeklerden elde edilen veriler doğrultusunda hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the care needs of patients over the age of 65 who are hospitalized with femoral fracture and undergo surgical treatment by assessing their health perception and self-care evaluation results, provide recommendations related to these needs, and pioneer training programs tailored to the patients' requirements. The sample of the study was calculated using the known sampling calculation formula, resulting in a sample size of 152 individuals out of a population of 250, with a 95% confidence interval and a 5% margin of error, assuming a 50% incidence rate. Patients over the age of 65 who were admitted to Başakşehir Çam and Sakura City Hospital due to femur fracture and underwent surgical treatment were considered, and face-to-face data collection was conducted. The collected research data were analyzed using the SPSS-22 for Windows statistical software package, specifically designed for social sciences. Firstly, the normality values and reliability coefficients of the data were calculated based on the obtained scale data.