Yüksek yargı kararları ışığında tutukluluk ve makul tutukluluk süresi
Detention and reasonable detention periodaccording to high judicial decisions
- Tez No: 809037
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN YENİSEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Ceza Muhakemesinin asıl amacı maddi hakikatin ortaya çıkarılmasıdır. Bu gayeye ulaşmak için bir kısım koruma tedbirleri düzenlenmiştir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa'da güvence altına alınan kişi temel hak ve özgürlüklere koruma tedbirleri ile müdahale edilebilmektedir. Söz konusu kişi temel hak ve özgürlere en ağır şekilde müdahale eden koruma tedbiri, tutuklamadır. Tez çalışmamda bir koruma tedbiri olarak tutukluluk, tutukluluk şartları, hüküm ile tutukluluk, hüküm özlü kavramı inceledim. Tutuklamanın kişi hürriyeti ve dolayısıyla kişi haklarına ağır etkileri olduğundan bu kavramlarla ilişkisini ortaya koymaya çalıştım. Ayrıca Yargıtay, Anayasa Mahkemesi, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesinin tutukluluk kavramına, tutukluluk süresine bakış açısına vermiş oldukları kararlara değinerek açıklamaya çalıştım. Hüküm ile sanığın salıverilmemesi ile başlayan kişinin özgürlüğünü sınırlayan sürecin Yargıtay, AYM ve İHAM tarafından tutukluluk olarak değerlendirilmemesi gerekçesine eleştirel yaklaşım ile tutuklama süresinin makul seviyede tutulması için yapılması gerekenler hakkında düşüncelerime yer verdim. Ülkemiz açısından hükmen tutukluluğun yasa ile düzenlenmesi, makul tutukluluk süresi hesabında ilk derece mahkemesi tarafından karar verilmesinden sonra tutuklu kalınan sürenin de dikkate alınması gerektiğini gerekçeleri ile ortaya koymaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the Criminal Procedure Law is to reveal the material fact. One of the vehicles referred to in order to achieve this purpose are specified as protection measures. Fundamental rights and freedoms assured in the European Convention on Human Rights and the Constitution can be intervened by protection measures. Most severely interfere with the fundamental rights and freedoms protection measure is arrest. In my thesis, I examined the concept of detention, conditions of detention, detention with sentence, and concise as a protection measure. Since the arrest has heavy effects on personal freedom and therefore personal rights, I tried to reveal its relation with these concepts. In addition, I tried to explain the decisions of the Supreme Court, the Constitutional Court and the European Court of Human Rights (ECOHR) on the concept of detention and its perspective on the duration of detention. I critically approached the grounds that the process limiting the freedom of the individual, which started with the verdict not to release the defendant, was not considered as a detention by the Court of Cassation, the Constitutional Court and the ECOHR, and I gave place to my thoughts on what should be done to keep the detention period at a reasonable level. In terms of our country, I tried to put forward the reasons that the pre-trial detention should be regulated by law and the period of detention after the first instance court decision should be taken into account in calculating the reasonable detention period.