Afganistan' da kamu yönetimi reformu 2010-2020 yılları arasındaki çalışanların incelenmesi
Public service and management reform in Afghanistan: Areview of studies between 2010-2020
  1. Tez No: 809036
  2. Yazar: MASOUDA ESMATI SADAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Afganistan devleti hükümet yapısı kamu idareleri açısından oldukça zayıf görünen kırılgan bir yapıya sahiptir. Mülkiyet hizmetleri olarak Hükümetin ana makinesi ya bakanlıklar ve kamu hizmeti daireleri tarafından doğrudan ya da yönetmeliklere uygun olarak değerlendirilir. Kamu hizmeti devlet tarafından veya devlet dairelerinin gözetiminde özel sektör tarafından kamuya sunulmaktadır. Kamu hizmetleri, Afganistan'daki duruma ilişkin özel bir anlayış gerektirir. Bu koşullar, heterojen toplum gibi özelliklerle farklılık gösterir. Yönetimde Etnisite farklılığı, dini üstünlük, nüfusun tarihi hafızasının kısa olması, ataerkillik, güce dayalı liderlik gibi olumsuzluklar dolayısıyla halk devlete güvenmemektedir. İyi yönetişim, sağlıklı işleyen kamu hizmetleri, güvenilir bir adalet sistemi, millete karşı sorumlu kurumları gerektirir. Dünya Bankasının söylemiyle:“iyi yönetişim, iyi kalkınma yönetimine benzerdir”; iyi yönetişim çığır açıcıdır. Gelişmenin ortaya çıkmasına yol açan koşulları barındırır içinde. Hükümetler, kamu hizmetlerinin sağlanmasında önemli bir rol oynar. Genel fikir birliğine göre, iyi yönetişim, hükümetin politikalar oluşturma, hükümetin mali ve idari işlerini yönetme ve vatandaşlara hizmettir". Bu tezde Afganistan'da yönetişim politikalarının reformu ve uygulanması üzerine bir inceleme yapılacaktır. yi yönetişim, hukukun üstünlüğü, hesap verebilirlik ve şeffaflık Afganistan'ın gelişimi ve istikrarı için son derece önemlidir.Afgan halkının devlet kurumlarına olan güvenini yeniden tesis etmeye ve yolsuzluk ve reformla daha iyi mücadele için etkili bir şekilde mücadele etmeye ihtiyaç vardır. Bu doğrultuda neler yapıldığı ve neler yapılacağı konusuna ışık tutmaya çalışılacaktır. Bunu yaparken diğer devletlerle karşılaştırmalı bir analiz yoluna gidilecektir.
Özet (Çeviri)
The government structure of the state of Afghanistan has a fragile structure that seems quite weak in terms of public administrations. As property services, the main machine of the Government is evaluated either directly by ministries and public service departments or in accordance with regulations. Public service is provided to the public by the government or by the private sector under the supervision of government departments. Public services require a special understanding of the situation in Afghanistan. These conditions differ by features such as heterogeneous society. The people do not trust the state due to negativities such as ethnicity difference, religious superiority, short historical memory of the population, patriarchy, and power-based leadership. Good governance requires well-functioning public services, a reliable justice system, and institutions accountable to the nation. In the words of the World Bank:“good governance is similar to good development management”; good governance is groundbreaking. It contains the conditions that lead to the emergence of development. Governments play an important role in the provision of public services. The general consensus is that good governance is government policy making, managing government financial and administrative affairs, and serving citizens ". In this thesis, an examination will be made on the reform and implementation of governance policies in Afghanistan. Good governance, rule of law, accountability and transparency are essential to the development and stability of Afghanistan. There is a need to restore the trust of the Afghan people in state institutions and effectively fight corruption and reform. In this direction, it will be tried to shed light on what has been done and what will be done. While doing this, a comparative analysis with other states will be made.