Yüksek yargı kararları ışığında koruma tedbirleri nedeni ile tazminat
Compensation due to protective measures in light of high court decisions
- Tez No: 957853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE EKER KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ceza muhakemesi hukukunun temel amacı, maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır. Maddi gerçeğe ulaşılabilmesi için ceza yargılamasında bazı uygulamalar öngörülmüştür. Bunlardan en önemlilerinden biri de koruma tedbirleridir. Koruma tedbirleri, bireyin temel hak ve özgürlüklerini, geçici olarak, henüz suçluluğu sabit olmadan sınırlandırma niteliği taşır. Bu yüzden sınırlandırmalar kanunda belirtilen şartlar çerçevesinde yapılmak zorundadır. Aksi halde uygulanan koruma tedbirleri nedeniyle temel hak ve özgürlüklerin ihlali neticesi meydana gelecek ve ihlal nedeni ile oluşan zararların tazmini gerekecektir. Hukukumuzda, bu zararların giderilmesi bakımından 5271 sayılı CMK' nın 141 ila 144. maddelerinde düzenlenen tazminat kurumu öngörülmüştür. Çalışmamızda suç soruşturması ve kovuşturması sırasında koruma tedbirlerinin haksız veya hukuka aykırı olarak uygulanmasından doğan zararların tazmininin yargı kararları çerçevesinde anlatılması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede ilk olarak koruma tedbirleri ve özelliklerini anlatacağız. Yazımızın devamında CMK da düzenlenen koruma tedbirlerini genel hatları ile anlatacağız. Son olarak üçüncü bölümde koruma tedbirleri nedeni ile tazminat konusunu ve yargı kararları üzerinden uygulamadaki görünümünü ele alacağız.
Özet (Çeviri)
The main purpose of criminal procedure law is to uncover the material truth. To achieve this goal, certain practices are prescribed in criminal proceedings, one of the most important being precautionary measures. Precautionary measures temporarily restrict an individual's fundamental rights and freedoms before their guilt is proven. Therefore, these restrictions must be implemented within the framework of the conditions specified in the law. Otherwise, violations of fundamental rights and freedoms may occur, necessitating compensation for the resulting damages. In our legal system, the compensation mechanism for such damages is regulated under Articles 141 to 144 of the Criminal Procedure Code No. 5271. This study aims to explain the compensation for damages arising from the unjust or unlawful application of precautionary measures during criminal investigations and prosecutions, based on judicial decisions. In this context, we will first discuss precautionary measures and their characteristics. Subsequently, we will outline the precautionary measures regulated in the Criminal Procedure Code. Finally, in the third section, we will address the topic of compensation due to precautionary measures and examine its practical application through judicial decisions.