Yüksek yargı kararları ışığında kamu kurum ve kuruluşlarında mobbing
Mobbing in public institutions and organizations in the light of high judicial decisions
  1. Tez No: 717708
  2. Yazar: RECEP KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türkiye koşullarında her geçen gün hem özel sektörde hem de kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların mobbing olgusu konusundaki farkındalığının yükselmesi ile birlikte özellikle 2006-2021 yılları arasında hem akademik çalışmaları hem de konuya ilişkin dava sayısı giderek artan bir seyir izlemektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar arasında çok yoğun bir şekilde mobbing süreçleri yaşanmasına rağmen kamu çalışanlarının hak arama yolları konusunda yeterli seviyeye ulaştığı söylenemez. Kamu kurum ve kuruluşlarında meydana gelen mobbing olguları yüksek yargı kararları çerçevesinde ele alınmıştır. Mobbing vakıalarında pozitif hukuktaki düzenlemelerin yeterliliği, mobbingin ispatı konusunda mevcut düzenlemelere göre istisnai durumlara ihtiyacın varlığı, yüksek yargı kararlarının kesiştiği ve ayrıştığı konular tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the conditions of Turkey, with the increasing awareness of the employees in both the private sector and public institutions and organizations about the phenomenon of mobbing, both academic studies and the number of cases related to the subject have been following an increasing trend, especially between the years of 2006-2021. Despite the intense mobbing processes among those working in public institutions and organizations, it cannot be said that public employees have reached a sufficient level in terms of seeking rights. Mobbing cases occurring in public institutions and organizations are handled within the framework of high judicial decisions. In mobbing cases, the adequacy of the regulations in positive law, the need for exceptional situations compared to the current regulations regarding the proof of mobbing, the intersection and divergence of high judicial decisions have been identified.