Bazı rubus türleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosical investigations on some rubus species
- Tez No: 80905
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN EZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Halk arasında çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan Rubus sanctus Schreber' un (Rosaceae) toprak üstü kısımlarında fitokimyasal çalışmalar yapılmıştır. Bitkinin metanol ekstresinden hareketle elde edilen kloroform fraksiyonundan, 19or-hidroksiursolik asit türevi bir triterpenik saponin aglikonu, etil asetat ve n-butanol fraksiyonlarından ise 19 a- hidroksiursolik asit 28-0-y#-D-glukozil esteri türevi olan beş triterpenik saponin ile birlikte; dört flavonol heteroziti ve bir aglikon olmak üzere beş flavonoit yapısında bileşik elde edilmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları, spektroskopik yöntemlerle (UV, İR, ^-NMR, 13C-NMR, APT, DEPT) aydınlatılmıştır. Triterpenik saponinler; 2/?,3a,19«,23-tetrahidroksiurs-12- en-28-oik asit 28-O-yö-D-glukopiranozil esteri ve aglikonu, 2/?,3a,19ör- trihidroksiurs-12-en-28-oik asit 28-O-yö-D-glukopiranozil esteri, pinfensin, tormentik asit glukozil esteri ve suavisimozit Rls flavonoitler ise kersetin, tilirozit, kemferol 3-0-/?-D-galaktopiranozit, hiperozit ve izokersitrin olarak tayin edilmiştir. Rubus türleri, taşıdıkları diterpen heterozitleri ve triterpen heterozitleri yönünden kemotaksonomik olarak A ve B şeklinde sınıflandırılmaktadır. Bu çalışmada, R. sanctus'' un, taşıdığı triterpenik saponinler nedeniyle B grubuna dahil olabileceği de gösterilmiştir. R. sanctus Schreber, R. hirtus Waldst. & Kit. ve R. hirtus x R. sanctus üzerinde biyolojik aktivite çalışmaları yapılmıştır. Her üç Rubus türününtoprak üstü kısımlarının metanol ekstreleri ile petrol eteri, kloroform, etil asetat, n-butanol ve sulu fraksiyonları üzerinde antimikrobiyal, antienflamatuvar aktivite tayinleri, yara iyi edici etki ve stres ülseri üzerine etki çalışmaları yapılmış ve üç türün de n-butanol ve sulu fraksiyonlarında anlamlı aktivite tespit edilmiştir. Ayrıca R. sanctus' dan elde edilen triterpenik saponinlerin antimikrobiyal aktiviteleri de tayin edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Rubus sanctus Schreber, Rubus hirtus Waldst. et Kit., Rubus hirtus x Rubus sanctus, Triterpenik saponin, Flavonoit, Antimikrobiyal, Antienflamatuvar Aktivite, Yara iyi edici etki, Stres ülseri üzerine etki. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chromatographic studies were realized on the aerial parts of Rubus sanctus Schreber (Rosaceae) which is used for the treatment of various diseases in traditional medicine. From the chloroform fraction which was obtained from the methanol extract of the plant, a triterpenic saponin aglycone; 19ûr-hydroxyursolic acid derivative, five triterpenic saponins 28- O-yff-D-glucosyl ester of 19a-hydroxyursolic acid derivatives from the ethyl acetate and n-butanol fraction and a flavonoide aglycone and four flavonol glycosides were obtained by using chromatographic methods. Structure elucidation of these compounds were realized with spectroscopic methods (UV, IR, !H-NMR, 13C-NMR, APT, DEPT) and triterpenic saponins were confirmed as 2/?,3a,19a,23-tetrahydroksyurs-12-en-28-oic acid 28-0-/2-D- glucopyranoside ester and its aglycone, 2yfi,3ur,19cr,23-trihydroksyurs - 12 - en - 28 -oic acid 28-0-/?-D-glucopyranoside ester, pinfaensin, tormentic acide glucosyl ester, suavissimoside Rl5 and flavonoids were confirmed as quercetin, tiliroside, kaempferol 3-0-/?-D-galactopyranoside, hyperoside and isoquersitrin. Rubus species have been chemotaxonomically classified as A and B forms according to their diterpene glycoside and triterpene glycoside contents, respectively. In this study, it was shown that R. sanctus may be included in B group because of its triterpene glycosides. VIIThe biological activity screening on R. sanctus, R. hirtus and R. hirtus x R. sanctus were also realized. Antimicrobial and antiinflammatory activities, effects on stress induced ulcer and wound healing were studied using methanol extract, petroleum ether, chloroform, ethyl acetate, n- butanol and remaining aqueous fractions of three species. n-Butanol and remaining aqueous fractions of these species showed significant activity. Key words : Rubus sanctus Schreber, Rubus hirtus Waldst. et Kit., Rubus hirtus x Rubus sanctus, Triterpenic saponin, Flavonoid, Antimicrobial, Antiinflammatory Activity, Stress induced ulcer effect, wound healing effect. vm