Bel ağrılarında klasik fizik tedavi ile manuel tedavinin etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 80906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışma mekanik bel ağrısı olan olguların tedavisinde klasik fizik tedavi ile manuel tedavinin etkilerini karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmamıza Sağlık Bakanlığı Bolu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hastanesinde yatmakta olan 40 kadm olgu alınmıştır. Olgular rastgele yöntemle kontrol (n=20) ve deney grubu (n=20) olarak iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki olgulara hot pack, ultrason (US), diadinamik akım uygulaması ve egzersiz programından oluşan klasik fizik tedavi yöntemi, deney grubundaki olgularda ise kontrol grubunda uygulanan tedavi programlarına ek olarak manuel tedavi yapılmıştır. Her iki gruptaki olgulara haftada 5 gün toplam 10 seans tedavi programı uygulanmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası olguların ağrı, kas kuvveti, kas kısalıkları, eklem hareketi, son nokta hissi (endfeel) ve fonksiyonduk düzeyleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to compare the effects of traditional physical therapy and manual therapy in the treatment of patient with mechanical low back pain. Forthy female who were hospitalized at Bolu Physical Medicine and Rehabilitation Hospital of the Ministry of Health were included in the study. Patients were randomly divided into two groups as control (n=20) and study groups (n=20). Traditional physical therapy method consisting of hot pack, ultrasound (US), diadynamic current application and exercise was applied to the patients in control group. In study group, patient's underwent manual therapy in addition to the traditional therapy which was used for the control group. In each group, all patients were treated 5 days per week, totally 10 sessions. Pain, muscular strength, muscle extensibility, range of motion, endfeel and functional levels were evaluated in all patients before and after the treatment.