Kanserde geleneksel halk ilacı olarak kullanılan bazı bitkilerdeki aktif fenolik bileşiklerin fitokimyasal ve kemoterapötik aktivitelerinin meta analizi
Phytochemical analysis of active phenolic compounds in some plants used as traditional folk drugs in cancer and meta-analysis of their chemotherapeutic activities
  1. Tez No: 844142
  2. Yazar: İBRAHİM HAKKI ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, dünya çapında prevalansı günden güne artan ve çok yüksek bir mortalite oranına sahip olan kansere karşı kemoterapötik ajan tespiti yapmaktır. Bitkilerde aktif bileşiklerin önemli bir grubunu meydana getiren fenolik bileşikler, en aktif antioksidan türevleri olarak yer alırlar ve antikanser ajan olarak da farklı kanser hücreleri üzerinde antikanser etkilere sahiptirler. Bu çalışmaya dahil edilen bitkilerin belirlenmesinde etnobotanik çalışmalardan yararlanılmıştır. Buna göre, kanserde geleneksel halk ilacı olarak kullanıldığı kayıt altına alınmış bazı bitkiler (Malva neglecta, Nerium oleander, Quercus brantii, Rosa canina, Rubus sanctus, Urtica dioica subsp. dioica, Urtica pilulifera ve Vitis vinifera), 24 fenolik bileşik açısından fitokimyasal olarak araştırılmıştır. Veriler, SPSS 27 ve R 4.3.1 istatistik programlarında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify chemotherapeutic agents against cancer, which is increasing in prevalence worldwide and has a very high mortality rate. Phenolic compounds, which constitute an important group of active compounds in plants, are the most active antioxidant derivatives and have anticancer effects on different cancer cells as anticancer agents.. Ethnobotanical studies were used to identify the plants included in this study. Accordingly, some plants (Malva neglecta, Nerium oleander, Quercus brantii, Rosa canina, Rubus sanctus, Urtica dioica subsp. dioica, Urtica pilulifera and Vitis vinifera), which were recorded to be used as traditional folk medicine for cancer, were phytochemically analyzed for 24 phenolic compounds. The data were analyzed by using SPSS 27 and R 4.3.1 statistical programs.