Sırt ağrısı ve veya bel ağrısı olan bireylerle sağlıklı bireylerin kayropraktik tedavi yöntemine karşı ön yargısının karşılaştırılması
Comparison of individuals with back pain or lower pain and HEALTHY individuals' prejudiciality against chiropactic therapy
- Tez No: 809055
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kayropraktik, bireylerde oluşan ağrıların giderilmesi adına hizmet vermektedir. Kayropraktik tedavi yöntemleri geçmişten günümüze kadar olan süre içerisinde gelişim göstererek ilerlemektedir ve sağlık alanında birçok yöntem ile hizmet vermektedir. Kayropraktiğin ilk ortaya çıktığı zamanlardan bugüne toplum tarafından birçok önyargı oluşmuş, geçmişte birçok yasaklama getirilmiştir. Fakat günümüzde kişilerin kayropraktik tedavi yöntemlerini tercih etme oranı göz önünde bulundurulacak kadar yüksek bir hal almış, bu da toplum tarafından kayropraktiğe karşı olumlu ve olumsuz düşünceleri beraberinde getirmiştir. Bu çalışmanın amacı sırt ve bel ağrısı yaşayan bireyler ile herhangi bir sağlık problemi bulunmayan bireylerin kayropraktiğe bakış açıları arasındaki farklılığın incelenmesidir. Çalışma kesitseldir. Örneklem Şubat 2023 – Mart 2023 arasında oluşturulmuştur. Veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Quebec Bel Ağrısı Engellilik Ölçeği ve Cornell Kas İskelet Rahatsızlığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya yazılı bilgilendirilmiş onamı alınan 189 gönüllü birey dahil edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ağrısı olmayan bireylerin %9,3'ü, sırt ağrısı olan bireylerin %16,7'si, hem bel hem sırt ağrısı yaşayan bireylerin ise %21,6'sının kayropratik tedavisi aldığı görülmüştür. Katılımcıların %13,8'i kayropraktiğe kesinlikle karşı olduğunu belirtirken %21,2'si karşı olmadığını, %36'sı uygulanmasını istediğini belirtmiştir. Katılımcıların %29,1'inin ise kayropraktik hakkında herhangi bir fikri yoktur.
Özet (Çeviri)
Chiropractic provides services to relieve pain in individuals. Chiropractic treatment methods have been developing and progressing from the past to the present and serve with many methods in the field of health. From the time chiropractic first emerged, many prejudices have been created by the society, and many prohibitions have been introduced in the past. However, today, the rate of people preferring chiropractic treatment methods has become high enough to be taken into account, which has brought positive and negative thoughts towards chiropractic by the society. The aim of this study is to examine the difference between the chiropractic perspectives of individuals who experience back and low back pain and those who do not have any health problems. The study is cross-sectional. The sample was formed between February 2023 and March 2023. As data collection tools; Personal Information Form, Quebec Low Back Pain Disability Scale and Cornell Musculoskeletal Disability Scale were used. A total of 189 volunteers with written informed consent were included in the study. According to the results of the research, 9.3% of individuals without pain, 16.7% of individuals with back pain, and 21.6% of individuals with both low back and back pain received chiropractic treatment. While 13.8% of the participants stated that they were absolutely against chiropractic, 21.2% stated that they were not against it, and 36% wanted it to be applied. 29.1% of the participants have no idea about chiropractic.