Videolaringoskopi ile entübe edilen obez ve obez olmayanhastaların vıdıac skorlarının değerlendirilmesi
Evaluation of obese and NON-obese patients' intubated by videolaryngoscopy vidiac scores
- Tez No: 809108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİDE AYSUN POSTACI, DOÇ. DR. AYÇA TUBA DUMANLI ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Zor havayolu yönetimi toplumda %1.5-%13.5 sıklığında görülmekle birlikte olası sonuçları açısından hayatı tehdit eden durumlara neden olabilir. Zor entübasyon tahmin edebilmek için preoperatif değerlendirmede çeşitli prediktif klinik testler kullanılır. Anestezistin temel sorumluluğu, havayolu açıklığını korumak ve devamlılığını sağlamaktır. Video laringoskoplar, özellikle zor entübasyon vakalarında havayolu yapılarını görselleştirmek ve endotrakel entübasyon (ETE)'u kolaylaştırmak için kullanılan teknolojik ürünlerdir. Direkt laringoskopide (DL) laringeal yapıların görünüm ve ETE zorluğunu tespit amacı ile Cormak-Lehane (CL) sınıflandırması kullanılır. Ancak bu sınıflandırma direkt olarak elde edilen laringeal görünümü derecelendirmek için tasarlanmıştır ve zor videolaringoskopi için uygun olmayabileceği bildirilmektedir. Çalışmamızda Kohse ve arkadaşları (ark)'ı tarafından geliştirilen Videolaringoskopik entübasyon ve zor hava yolu sınıflandırması (Videolaryngoscopic Intubation and Difficult Airway Classification; VIDIAC) kullanarak yapılan vidolaringoskopide obez hastalar ile obez olmayan hastalar arasındaki farklılığın araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli prospektif gözlemsel çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi Genel ameliyathanesinde; 1 Aralık 2022 ile 31 Ocak 2023 tarihleri arasında, 18 yaş üzeri genel anestezi altında entübe edilecek 102 hasta dahil edildi. Acil cerrahiler, üst havayolu cerrahisi geçirmiş hastalar, baş-boyun bölgesine radyoterapi almış hastalar, bilinen zor entübasyon hikayesi olan hastalar ile üst havayolu anatomisi bozulmuş olan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastalar Grup 1 ve 2 olarak vücut kitle indeksine (VKİ) göre sınıflandırıldı. Grup 1; VKİ 30 ve üzeri hastalar, Grup 2; VKİ 30'un altındaki hastalardan oluşturuldu. Hastaların mallampati skoru, tiromental mesafe ölçümü, sternomental mesafe ölçümü, mandibula ramus uzunluğu, üst dudak ısırma testi preoperatif değerlendirmede kaydedildi. Anestezi indüksiyonu öncesi hastalar 3 dakika boyunca 10L/dk'dan %100 oksijenle preoksijenizasyon yapıldı (tidal volüm yöntemi). Anestezi her hasta için 2 mg midazolam, 1-2 mcg/kg fentanil, 1 mg/kg lidokain, 2-2.5 mg/kg propofol, 0.6 mg/kg rocuronıum şeklinde deneyimli bir anestezist tarafından gerçekleştirildi. Her hasta Machintosh tip bleyt VL (C-MAC, Karl Storz, Tuttlingen, Germany) ile entübe 10 edildi. Hastaların entübasyon süreleri, entübasyon deneme sayısı, komplikasyonlar, ek manevra veya yardımcı cihaz ihtiyacı ile VIDIAC skoları kaydedildi. Bulgular: VKİ değeri 0.05). VKİ değeri 0.05). VKİ değeri 0.05). VKİ değeri 0.05). VKİ değeri 0.05). Entübasyon komplikasyonu olan 2 hasta idi. Bu iki hastanın 11 VKİ değeri 30 ve üzerinde idi. VKİ değeri 0.05). VKİ değeri 0.05). VKİ değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Although difficult airway management is seen in 1.5%- 13.5% of the population, it can cause life-threatening situations in terms of possible consequences. Various predictive clinical tests are used in preoperative evaluation to predict difficult intubation. The main responsibility of the anesthesiologist is to maintain and maintain airway patency. Video laryngoscopes are technological products used to visualize airway structures and facilitate endotracheal intubation (ETE), especially in difficult intubation cases. In direct laryngoscopy (DL), Cormak- Lehane (CL) classification is used to determine the appearance of the laryngeal structures and the difficulty of ETE. However, this classification is designed to grade the laryngeal view obtained directly and it is reported that it may not be suitable for difficult videoingoscopy. In our study, it was aimed to investigate the difference between obese and non-obese patients in vidolaryngoscopy performed using Videolaryngoscopic Intubation and Difficult Airway Classification (VIDIAC) developed by Kohse et al. Materials and Methods: In this single-center prospective observational study, Ankara City Hospital General operating room; Between 1 December 2022 and 31 January 2023, 102 patients over the age of 18 to be intubated under general anesthesia were included. Emergency surgeries, patients who had upper airway surgery, patients who received radiotherapy to the head and neck region, patients with a known history of difficult intubation, and patients with impaired upper airway anatomy were excluded from the study. Patients were classified as Groups 1 and 2 according to body mass index (BMI). Group 1; Patients with a BMI of 30 and above, Group 2; It was created from patients with a BMI below 30. Mallampati score, thyromental distance measurement, sternomental distance measurement, mandibular ramus length, upper lip bite test were recorded in preoperative evaluation. Before induction of anesthesia, patients were preoxygenated with 100% oxygen at 10 L/min for 3 minutes (tidal volume method). Anesthesia was performed by an experienced anesthesiologist for each patient as 2 mg midazolam, 1-2 mcg/kg fentanyl, 1 mg/kg 13 lidocaine, 2-2.5 mg/kg propofol, 0.6 mg/kg rocuronium. Each patient was intubated with Machintosh type blade VL (C-MAC, Karl Storz, Tuttlingen, Germany). Intubation times, number of intubation attempts, complications, need for additional maneuvers or assistive devices, and VIDIAC scores of the patients were recorded. Results: A difference was found between the ASA scores of patients with BMI 0.05). There was a difference between the thyromental distance values of patients with BMI 0.05). No difference was found between the mouth opening length values of patients with a BMI value of 0.05). A difference was found between the mallampati scores of patients with a BMI 0.05). A difference was found between the Cormack- lehane (CL) scores of patients with a BMI 0.05). There were 2 patients with intubation complications. These two patients had a BMI of 30 and above. There was no difference between the rates of intubation complications in patients with a BMI of 0.05). There was no difference between the rates of additional maneuvers for intubation in patients with a BMI of 0.05). A difference was found between the VIDIAC scores of patients with a BMI